Hacker-angreb får Toyota til stoppe al bilproduktion på 14 kæmpe-fabrikker i et døgn

Toyota lukker ned for al produktion af biler på alle sine 14 kæmpe bilfabrikker i Japan i et døgn på grund af hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Toyota Motor lukker i et døgn helt ned for produktionen af biler i Japan, hvor selskabet har 14 store bil-fabrikker med i alt 28 produktions-linier.

Nedlukningen finder sted i dag tirsdag og vil altså vare frem til onsdag.

De ramte Toyota-fabrikker vil normalt i dette tidsrum kunne bygge 13.000 biler.

Den finder sted som en direkte konsekvens af, at den store underleverandør Kojima Industries er blevet ramt af et hacker-angreb.

Kojima leverer plastic-dele og forskellige former for elektronik til Toyotas biler, som ikke kan samles uden disse dele.

Kojima Industries har ikke andre kunder en Toyota, som i alt har hele 60.000 underleverandører over hele verden.

Kojima opdagede lørdag aften en fejl i et af selskabets fil-servere, som blev rebootet.

Her opdagede teknikerne så, at serveren var blevet inficeret med en virus, ligesom der var blevet installeret en trussel på engelsk.

Det er endnu uklart, hvem der står bag angrebet.

Ifølge CNN har angrebet udløst bekymringer i Japan, som netop har erklæret sig på Ukraines side i landets konflikt med Rusland.

De fleste store japanske virksomheder er godt beskyttet mod hacker-angreb og lignende, men det samme gælder ikke de små og mellemstore underleverandører.

Toyota meddeler, at det kommer til at tage et par uger at restore hele det ramte system, men at produktionen af dele fra Kojima kan genstartes ved hjælp af backup.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job