Hacker-angreb får Toyota til stoppe al bilproduktion på 14 kæmpe-fabrikker i et døgn

Toyota lukker ned for al produktion af biler på alle sine 14 kæmpe bilfabrikker i Japan i et døgn på grund af hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Toyota Motor lukker i et døgn helt ned for produktionen af biler i Japan, hvor selskabet har 14 store bil-fabrikker med i alt 28 produktions-linier.

Nedlukningen finder sted i dag tirsdag og vil altså vare frem til onsdag.

De ramte Toyota-fabrikker vil normalt i dette tidsrum kunne bygge 13.000 biler.

Den finder sted som en direkte konsekvens af, at den store underleverandør Kojima Industries er blevet ramt af et hacker-angreb.

Kojima leverer plastic-dele og forskellige former for elektronik til Toyotas biler, som ikke kan samles uden disse dele.

Kojima Industries har ikke andre kunder en Toyota, som i alt har hele 60.000 underleverandører over hele verden.

Kojima opdagede lørdag aften en fejl i et af selskabets fil-servere, som blev rebootet.

Her opdagede teknikerne så, at serveren var blevet inficeret med en virus, ligesom der var blevet installeret en trussel på engelsk.

Det er endnu uklart, hvem der står bag angrebet.

Ifølge CNN har angrebet udløst bekymringer i Japan, som netop har erklæret sig på Ukraines side i landets konflikt med Rusland.

De fleste store japanske virksomheder er godt beskyttet mod hacker-angreb og lignende, men det samme gælder ikke de små og mellemstore underleverandører.

Toyota meddeler, at det kommer til at tage et par uger at restore hele det ramte system, men at produktionen af dele fra Kojima kan genstartes ved hjælp af backup.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S