Hacker-angreb får Toyota til stoppe al bilproduktion på 14 kæmpe-fabrikker i et døgn

Toyota lukker ned for al produktion af biler på alle sine 14 kæmpe bilfabrikker i Japan i et døgn på grund af hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Toyota Motor lukker i et døgn helt ned for produktionen af biler i Japan, hvor selskabet har 14 store bil-fabrikker med i alt 28 produktions-linier.

Nedlukningen finder sted i dag tirsdag og vil altså vare frem til onsdag.

De ramte Toyota-fabrikker vil normalt i dette tidsrum kunne bygge 13.000 biler.

Den finder sted som en direkte konsekvens af, at den store underleverandør Kojima Industries er blevet ramt af et hacker-angreb.

Kojima leverer plastic-dele og forskellige former for elektronik til Toyotas biler, som ikke kan samles uden disse dele.

Kojima Industries har ikke andre kunder en Toyota, som i alt har hele 60.000 underleverandører over hele verden.

Kojima opdagede lørdag aften en fejl i et af selskabets fil-servere, som blev rebootet.

Her opdagede teknikerne så, at serveren var blevet inficeret med en virus, ligesom der var blevet installeret en trussel på engelsk.

Det er endnu uklart, hvem der står bag angrebet.

Ifølge CNN har angrebet udløst bekymringer i Japan, som netop har erklæret sig på Ukraines side i landets konflikt med Rusland.

De fleste store japanske virksomheder er godt beskyttet mod hacker-angreb og lignende, men det samme gælder ikke de små og mellemstore underleverandører.

Toyota meddeler, at det kommer til at tage et par uger at restore hele det ramte system, men at produktionen af dele fra Kojima kan genstartes ved hjælp af backup.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S