Streaming: Kæmperobotter og eksperimentel fysik i forstaden

Den roste – men også oversete – serie Tales From the Loop på Amazon Prime puster liv i de smukke og stemningsfulde malerier af svenske Simon Stålenhag.

Artikel top billede

Det har været gode år på streaming for os, der er glade for science-fiction og fantasy. Faktisk så gode, at selv kvalitetsserier undertiden flyver helt under radaren og bliver væk mellem alle de mange interessante tilbud.

Det gælder blandt andet Tales From the Loop på Amazon Prime, der puster liv i de smukke og stemningsfulde malerier af svenske Simon Stålenhag.

I Stålenhags verden optræder en 80’er udgave af Sverige – komplet med udtjente Volvoer og børn med grydehår og dynejakker – side om side med kæmpestore robotter og futuristiske bygninger.

Amazons version fra 2020 foregår ganske vist i Ohio, men ellers er sceneriet fuldkommen det samme.

De otte episoder fortæller hver sin uafhængige og ofte rørende historie, hvor børn og voksne i byen lever op og ned ad det mystiske Mercer Center for Experimental Physics, også kendt som ”The Loop.”

Her møder man grundlæggeren Russ Willard (spillet af altid gode Jonathan Pryce) og får en række forskellige vinkler på det mærkværdige sted, hvor eksperimentel fysik har fået lov at trykke speederen helt i bund.

Tales From the Loop er flot produceret og har med rette fået gode anmeldelser, hvilket bl.a. har udmøntet sig i en rating på 86 procent på Rotten Tomatoes.

Den er ikke actiontung som de fleste andre sci-fi serier, ligesom man også vil kigge forgæves efter en rød tråd, som binder det hele sammen.

Det er så måske også en del af forklaringen på, hvorfor Amazon desværre ikke har produceret mere end første sæson – der dog sagtens kan stå alene og som helt afgjort er et kig værd.

Titel: Tales From the Loop / Kan streames på Amazon Prime Video

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect