Sådan har danske Semler IT fået glade medarbejdere med kaffelotteri og fokustid: "Der er en særlig ånd og rummelighed her – og det betyder noget"

Computerworld Jobglæde: Semler IT stryger ind på Top 5 i Computerworlds og Jobindex’ jobglæde-opgørelse for 2021. I formlen til den succes indgår utraditionelle greb og hyppige tjek. "Ser man på hele pakken, så er lønnen en ting, og så er der andre frynsegoder. Og der er vi absolut godt med," siger it-driftschef Morten Rye Christensen.

Artikel top billede

(Foto: Semler IT)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Semler IT skaber jobglæde
  • Indsigt i hvilke utraditionelle greb selskabet har taget under sin digitale transformation
1.806
9:15 min
Computerworld Jobglæde: Har du købt en VW, en Skoda, en Audi eller en Porsche, er du med al sandsynlighed stødt på Semler IT’s værk.

Selskabet understøtter nemlig it-forretningen for moderselskabet og Danmarks største bilkoncern Semler Group.

Semler IT og staben på 130 medarbejder kan dog også bryste sig at være en ny stjerne i Computerworlds og Jobindex’ opgørelse af jobglæde blandt 65 af landets it-virksomheder.

Med en score på 4,4 ud af fem stryger debuttanten i opgørelsen direkte op til en fjerdeplads, hvilket gør Semler IT til en af årets største højdespringere.

Opskriften på succesen vender Computerworld med Semler IT’s it-driftschef, Morten Rye Christensen, hvori nogle utraditionelle og højteknologiske ingredienser indgår.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS