En solid bundlinje bidrager til stor jobglæde: Det kan vi lære af it-virksomhederne med de gladeste medarbejdere

Gode resultater i virksomheden giver luft til at forkæle medarbejderne og øger jobglæden, men der er flere faldgruber undervej. Her er hvad du kan lære af de danske it-virksomheder med de mest tilfredse medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om hvordan virksomhederne med den største jobglæde holder medarbejderne glade
852
4:30 min
Manglen på it-medarbejdere har aldrig været større. Det er umuligt at opstøve en dansk it-leder, der ikke akut mangler it-medarbejdere i et langt større omfang, end de er til gængelige i dag.

Og med mindre, du sidder på en uendelig pengekasse og kan løse problemet ved endnu engang at skrue op for lønnen, er det værd at kigge lidt på, hvor it-medarbejderne er gladest for at gå på arbejde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse