En solid bundlinje bidrager til stor jobglæde: Det kan vi lære af it-virksomhederne med de gladeste medarbejdere

Gode resultater i virksomheden giver luft til at forkæle medarbejderne og øger jobglæden, men der er flere faldgruber undervej. Her er hvad du kan lære af de danske it-virksomheder med de mest tilfredse medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om hvordan virksomhederne med den største jobglæde holder medarbejderne glade
852
4:30 min
Manglen på it-medarbejdere har aldrig været større. Det er umuligt at opstøve en dansk it-leder, der ikke akut mangler it-medarbejdere i et langt større omfang, end de er til gængelige i dag.

Og med mindre, du sidder på en uendelig pengekasse og kan løse problemet ved endnu engang at skrue op for lønnen, er det værd at kigge lidt på, hvor it-medarbejderne er gladest for at gå på arbejde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS