Danske teleselskaber har i årevis opretholdt masseovervågning, selvom det har været på kant med loven: "Den danske stat bærer ansvaret for den situation"

Interview: Danske borgeres privatliv er sandsynligvis ifølge EU-retten i årevis er blevet krænket som følge af den masseovervågning, danske teleselskaber har været forpligtiget til at foretaget. Men de danske teleselskaber afviser, at de selv skulle have sat en stopper for masselogning. Det må være op til landets folketing at vedtage love, der er lovlige, lyder det fra Teleindustriens direktør, Jakob Willer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder danske teleselskaber sig til problematisk logningspraksis
  • Om teleindustrien mener, at det har gjort noget ulovligt
  • Hvorvidt teleselskaberne vil fortsætte dansk logningspraksis, hvis den fortsat er på kant med EU-retten
  • Om teleselskaberne ifølge professor burde have tyet til civil ulydighed
1.269
6:30 min
Den nødvendige akutoperation af et sæt danske problematiske regler om logning af teledata har været udsat i årevis af den ene justitsminister efter den anden.

Alt imens har danske teleselskaber opretholdt masseovervågningen velvidende, at EU-Domstolen i en række sager har stemplet sådan en praksis – såkaldt generel og udifferentieret logning – som alt for omfattende.

Men selv om de danske teleselskaber erkender, at de danske logningsregler har været problematiske, forholder de sig til, at de har fulgt været dansk lov.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job