Danske teleselskaber har i årevis opretholdt masseovervågning, selvom det har været på kant med loven: "Den danske stat bærer ansvaret for den situation"

Interview: Danske borgeres privatliv er sandsynligvis ifølge EU-retten i årevis er blevet krænket som følge af den masseovervågning, danske teleselskaber har været forpligtiget til at foretaget. Men de danske teleselskaber afviser, at de selv skulle have sat en stopper for masselogning. Det må være op til landets folketing at vedtage love, der er lovlige, lyder det fra Teleindustriens direktør, Jakob Willer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder danske teleselskaber sig til problematisk logningspraksis
  • Om teleindustrien mener, at det har gjort noget ulovligt
  • Hvorvidt teleselskaberne vil fortsætte dansk logningspraksis, hvis den fortsat er på kant med EU-retten
  • Om teleselskaberne ifølge professor burde have tyet til civil ulydighed
1.269
6:30 min
Den nødvendige akutoperation af et sæt danske problematiske regler om logning af teledata har været udsat i årevis af den ene justitsminister efter den anden.

Alt imens har danske teleselskaber opretholdt masseovervågningen velvidende, at EU-Domstolen i en række sager har stemplet sådan en praksis – såkaldt generel og udifferentieret logning – som alt for omfattende.

Men selv om de danske teleselskaber erkender, at de danske logningsregler har været problematiske, forholder de sig til, at de har fulgt været dansk lov.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S