Danske teleselskaber har i årevis opretholdt masseovervågning, selvom det har været på kant med loven: "Den danske stat bærer ansvaret for den situation"

Interview: Danske borgeres privatliv er sandsynligvis ifølge EU-retten i årevis er blevet krænket som følge af den masseovervågning, danske teleselskaber har været forpligtiget til at foretaget. Men de danske teleselskaber afviser, at de selv skulle have sat en stopper for masselogning. Det må være op til landets folketing at vedtage love, der er lovlige, lyder det fra Teleindustriens direktør, Jakob Willer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder danske teleselskaber sig til problematisk logningspraksis
  • Om teleindustrien mener, at det har gjort noget ulovligt
  • Hvorvidt teleselskaberne vil fortsætte dansk logningspraksis, hvis den fortsat er på kant med EU-retten
  • Om teleselskaberne ifølge professor burde have tyet til civil ulydighed
1.269
6:30 min
Den nødvendige akutoperation af et sæt danske problematiske regler om logning af teledata har været udsat i årevis af den ene justitsminister efter den anden.

Alt imens har danske teleselskaber opretholdt masseovervågningen velvidende, at EU-Domstolen i en række sager har stemplet sådan en praksis – såkaldt generel og udifferentieret logning – som alt for omfattende.

Men selv om de danske teleselskaber erkender, at de danske logningsregler har været problematiske, forholder de sig til, at de har fulgt været dansk lov.

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,