KMD sælger forretningsben til milliard-virksomheden Azets

Det nordiske konsulenthus Azets har købt KMD-enheden Perspektiv, der er en løn- og HR-løsning som blandt andre Coop, TDC og ISS bruger. Salget vil komme kunderne til gode, lyder det fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Azets)

KMD har solgt sin løn- og HR-løsning, KMD Perspektiv, til det store konsulenthus Azets, der opererer inden for løn, HR og økonomi.

Med opkøbet har Azets fået fingrene i en KMD-pakke bestående af lønadministration blandt andet tidsregistrering, rejseafregning samt en række andre funktioner, der nu bliver del af Azets' løsninger til især større danske virksomheder.

I dag tæller KMD's kunder på den Perspektiv-løsning blandt andet Coop, TDC, Grønlands Selvstyre, ISS, Jysk og Royal Unibrew.

"Azets vil have et naturligt fokus på Perspektiv-løsningen, og det kommer kunderne til gode i fremtiden, hvor de både vil møde det kendte team fra KMD og deres nye kollegaer i Azets. Hos KMD vil vi også øge vores fokus på vores øvrige løsninger," udtaler områdedirektør i KMD Bjarki Bjönsson i en meddelelse.

Hos Azets vurderer man, at KMD's forretningsben passer perfekt ind i selskabets portefølje.

Her glæder man sig til at byde medarbejdere og kunder velkommen i butikken, lyder det fra Azets direktør June Mejlgaard Jensen.

Købet af KMD-enheden sker i en længere perlerække af opkøb fra Azets, der blandt flere nordiske og europæiske erhvervelser har købt danske DanAccount.

I Danmark beskæftiger Azets nu flere end 300 medarbejdere og omsætter for omkring 350 millioner kroner.

Internationalt omsætter Azets for godt 4,5 milliarder kroner og beskæftiger flere end 6.500 medarbejdere.

Udover at operere i alle gængse ERP-, løn og HR-systemer har Azets-koncernen egne løsninger inden for løn, rekruttering, HR og APV.

Parterne har aftalt ikke at oplyse købesummen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S