KMD sælger forretningsben til milliard-virksomheden Azets

Det nordiske konsulenthus Azets har købt KMD-enheden Perspektiv, der er en løn- og HR-løsning som blandt andre Coop, TDC og ISS bruger. Salget vil komme kunderne til gode, lyder det fra KMD.

Artikel top billede

(Foto: Azets)

KMD har solgt sin løn- og HR-løsning, KMD Perspektiv, til det store konsulenthus Azets, der opererer inden for løn, HR og økonomi.

Med opkøbet har Azets fået fingrene i en KMD-pakke bestående af lønadministration blandt andet tidsregistrering, rejseafregning samt en række andre funktioner, der nu bliver del af Azets' løsninger til især større danske virksomheder.

I dag tæller KMD's kunder på den Perspektiv-løsning blandt andet Coop, TDC, Grønlands Selvstyre, ISS, Jysk og Royal Unibrew.

"Azets vil have et naturligt fokus på Perspektiv-løsningen, og det kommer kunderne til gode i fremtiden, hvor de både vil møde det kendte team fra KMD og deres nye kollegaer i Azets. Hos KMD vil vi også øge vores fokus på vores øvrige løsninger," udtaler områdedirektør i KMD Bjarki Bjönsson i en meddelelse.

Hos Azets vurderer man, at KMD's forretningsben passer perfekt ind i selskabets portefølje.

Her glæder man sig til at byde medarbejdere og kunder velkommen i butikken, lyder det fra Azets direktør June Mejlgaard Jensen.

Købet af KMD-enheden sker i en længere perlerække af opkøb fra Azets, der blandt flere nordiske og europæiske erhvervelser har købt danske DanAccount.

I Danmark beskæftiger Azets nu flere end 300 medarbejdere og omsætter for omkring 350 millioner kroner.

Internationalt omsætter Azets for godt 4,5 milliarder kroner og beskæftiger flere end 6.500 medarbejdere.

Udover at operere i alle gængse ERP-, løn og HR-systemer har Azets-koncernen egne løsninger inden for løn, rekruttering, HR og APV.

Parterne har aftalt ikke at oplyse købesummen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics