USA vil have ’flyvende taxier’ – nu kommer reglerne på plads

De amerikanske myndigheder er i færd med at udarbejde det regelsæt, der skal gøre det muligt for flyvende taxier at flyve omkring.

Artikel top billede

De amerikanske luftfartsmyndigheder, Federal Aviation Administration (FAA), vil gennemgå det første regelsæt for en ny type af lavtflyvende persontransport, der populært kaldes flyvende taxier.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Myndigheden tager i øjeblikket imod de første ansøgninger for såkaldte eVTOL, elektriske Vertical Take-Off and Lift, en type forvoksede droner, der kan løfte passagerer eller last omkring uden behov for nogen pilot.

Mulighederne og retningslinjerne for at disse kan flyve omkring skal nu granskes af myndigheden i samspil med den amerikanske tilsynsmyndighed på området.

”Vi vil samarbejde fuldt ud med Inspector Generals tilsyn og ser frem til at præsentere mere af vores omfangsrige sikkerhedsarbejde på området,” lyder det fra FAA.

Private, lokale og eldrevene transportdrone forventes at udgøre en kæmpemæssig forretningen, med et marked, der kunne runde syv billioner kroner inden udgangen af 2040.

Flere nøgleaktører indenfor luftfart som Airbus, Boeing, Embraer og United Airlines er allerede i færd med at udvikle potentielle flyvende taxier. Store aktører fra bilbranchen som Toyota, Hyundai og Stellantis er også i færd med at undersøge mulighederne.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS