Artikel top billede

USA vil have ’flyvende taxier’ – nu kommer reglerne på plads

De amerikanske myndigheder er i færd med at udarbejde det regelsæt, der skal gøre det muligt for flyvende taxier at flyve omkring.

De amerikanske luftfartsmyndigheder, Federal Aviation Administration (FAA), vil gennemgå det første regelsæt for en ny type af lavtflyvende persontransport, der populært kaldes flyvende taxier.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Myndigheden tager i øjeblikket imod de første ansøgninger for såkaldte eVTOL, elektriske Vertical Take-Off and Lift, en type forvoksede droner, der kan løfte passagerer eller last omkring uden behov for nogen pilot.

Mulighederne og retningslinjerne for at disse kan flyve omkring skal nu granskes af myndigheden i samspil med den amerikanske tilsynsmyndighed på området.

”Vi vil samarbejde fuldt ud med Inspector Generals tilsyn og ser frem til at præsentere mere af vores omfangsrige sikkerhedsarbejde på området,” lyder det fra FAA.

Private, lokale og eldrevene transportdrone forventes at udgøre en kæmpemæssig forretningen, med et marked, der kunne runde syv billioner kroner inden udgangen af 2040.

Flere nøgleaktører indenfor luftfart som Airbus, Boeing, Embraer og United Airlines er allerede i færd med at udvikle potentielle flyvende taxier. Store aktører fra bilbranchen som Toyota, Hyundai og Stellantis er også i færd med at undersøge mulighederne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere