USA vil have ’flyvende taxier’ – nu kommer reglerne på plads

De amerikanske myndigheder er i færd med at udarbejde det regelsæt, der skal gøre det muligt for flyvende taxier at flyve omkring.

Artikel top billede

De amerikanske luftfartsmyndigheder, Federal Aviation Administration (FAA), vil gennemgå det første regelsæt for en ny type af lavtflyvende persontransport, der populært kaldes flyvende taxier.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Myndigheden tager i øjeblikket imod de første ansøgninger for såkaldte eVTOL, elektriske Vertical Take-Off and Lift, en type forvoksede droner, der kan løfte passagerer eller last omkring uden behov for nogen pilot.

Mulighederne og retningslinjerne for at disse kan flyve omkring skal nu granskes af myndigheden i samspil med den amerikanske tilsynsmyndighed på området.

”Vi vil samarbejde fuldt ud med Inspector Generals tilsyn og ser frem til at præsentere mere af vores omfangsrige sikkerhedsarbejde på området,” lyder det fra FAA.

Private, lokale og eldrevene transportdrone forventes at udgøre en kæmpemæssig forretningen, med et marked, der kunne runde syv billioner kroner inden udgangen af 2040.

Flere nøgleaktører indenfor luftfart som Airbus, Boeing, Embraer og United Airlines er allerede i færd med at udvikle potentielle flyvende taxier. Store aktører fra bilbranchen som Toyota, Hyundai og Stellantis er også i færd med at undersøge mulighederne.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job