Den ukrainske skygge-hær af hackere tæller nu mere end 400.000 hackere fra hele verden

Under to uger efter Putin trådte over grænsen til Ukraine, er 400.000 frivillige hackere fra hele verden gået sammen om at målrette cyberangreb mod russiske militærmål.

Artikel top billede

Mere end 400.000 mennesker har frivilligt meldt sig selv til tjeneste for den ukrainske regering. Slaget, som de frivillige, der sidder alle steder i verden, skal udkæmpe, foregår på den fælles slagmark i cyberspace.

Vicechef for Ukraines informationsbeskyttelsestjeneste Victor Zhora tilkendegiver, at Ukraine har mobiliseret "cybermodstand" mod Rusland. Det skriver Bloomberg.

Kort efter Rusland invaderede Ukraine rakte den ukrainske regering ud for at få ukrainske hackere til at melde sig under fanerne. Det er ifølge Bloombergs kilder lykkedes.

Bønnen kom efter flere angreb på ukrainske statshjemmesider, som man mener er statsstøttede angreb påsat af Rusland.

Arbejdet med modstanden mod Rusland organiseres via det social medie Telegram, hvor Ukraines regering har godkendt en tråd med navnet "IT Army". Tråden har for nuværende rekrutteret over 283.000 medlemmer.

Tusindvis af andre har tilskuttet sig andre Telegram-tråde med samme formål; nemlig at orkestrere cyberangreb rettet mod russiske aktiver.

Dele af de frivillige har indtil nu indsamlet efterretninger og angrebet russiske militærsystemer. Andre har brugt sine hackerevner på at tvinge sig adgang til at henvende sig direkte til russiske borgere via telefonopkald, mail og beskeder.

Andre igen har arbejdet på at placere tekster på borgernes digitale tjenester samt rigtige billeder fra krigen, der lige nu pågår i Ukraine.

Victor Zhora fortæller, at de frivillige hackere udelukkende opfordres til at rette angreb mod militære mål, og ikke civile.

Dog er Telegram også blevet brugt til at koordinere angreb mod russiske banker og teleselskaber.

Ved siden af den enorme frivillige hær arbejder hackergrupper som Anonymous og Belarusian Cyber Partisans på egne angrebsprojekter mod Rusland.

Zhora udtrykker ikke direkte støtte til Anonymous' handlinger, men siger:

"Vi hilser ingen ulovlig aktivitet i cyberspace velkommen, vi mener, at enhver part bør være ansvarlig med deres handlinger. Men verdensordenen ændrede sig 24. februar. Vi har krigsret her i Ukraine. Og jeg tror ikke, det virker, at appellere til moralske principper, da vores fjende ikke har nogen principper."

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS