Den ukrainske skygge-hær af hackere tæller nu mere end 400.000 hackere fra hele verden

Under to uger efter Putin trådte over grænsen til Ukraine, er 400.000 frivillige hackere fra hele verden gået sammen om at målrette cyberangreb mod russiske militærmål.

Artikel top billede

Mere end 400.000 mennesker har frivilligt meldt sig selv til tjeneste for den ukrainske regering. Slaget, som de frivillige, der sidder alle steder i verden, skal udkæmpe, foregår på den fælles slagmark i cyberspace.

Vicechef for Ukraines informationsbeskyttelsestjeneste Victor Zhora tilkendegiver, at Ukraine har mobiliseret "cybermodstand" mod Rusland. Det skriver Bloomberg.

Kort efter Rusland invaderede Ukraine rakte den ukrainske regering ud for at få ukrainske hackere til at melde sig under fanerne. Det er ifølge Bloombergs kilder lykkedes.

Bønnen kom efter flere angreb på ukrainske statshjemmesider, som man mener er statsstøttede angreb påsat af Rusland.

Arbejdet med modstanden mod Rusland organiseres via det social medie Telegram, hvor Ukraines regering har godkendt en tråd med navnet "IT Army". Tråden har for nuværende rekrutteret over 283.000 medlemmer.

Tusindvis af andre har tilskuttet sig andre Telegram-tråde med samme formål; nemlig at orkestrere cyberangreb rettet mod russiske aktiver.

Dele af de frivillige har indtil nu indsamlet efterretninger og angrebet russiske militærsystemer. Andre har brugt sine hackerevner på at tvinge sig adgang til at henvende sig direkte til russiske borgere via telefonopkald, mail og beskeder.

Andre igen har arbejdet på at placere tekster på borgernes digitale tjenester samt rigtige billeder fra krigen, der lige nu pågår i Ukraine.

Victor Zhora fortæller, at de frivillige hackere udelukkende opfordres til at rette angreb mod militære mål, og ikke civile.

Dog er Telegram også blevet brugt til at koordinere angreb mod russiske banker og teleselskaber.

Ved siden af den enorme frivillige hær arbejder hackergrupper som Anonymous og Belarusian Cyber Partisans på egne angrebsprojekter mod Rusland.

Zhora udtrykker ikke direkte støtte til Anonymous' handlinger, men siger:

"Vi hilser ingen ulovlig aktivitet i cyberspace velkommen, vi mener, at enhver part bør være ansvarlig med deres handlinger. Men verdensordenen ændrede sig 24. februar. Vi har krigsret her i Ukraine. Og jeg tror ikke, det virker, at appellere til moralske principper, da vores fjende ikke har nogen principper."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job