Udenlandske it-kæmper har købt datacenter-grunde i Danmark for mere end milliard kroner: Se placeringerne her

Det er dyrt at bygge et datacenter, og en af de første udgifter er køb af grund. I Danmark har tech-giganter flere gange handlet for trecifrede millionbeløb. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor landets store datacentergrunde er placeret, og hvad grundene har kostet.
865
4:30 min
Esbjerg, Køge, Roskilde og Høje Taastrup er blot nogle af de kommuner, hvor tech-giganterne har købt grunde til at bygge datacentre.

Datacentre har været meget omtalte de seneste år – både for deres fordele i form af lavere latency og opbevaring af danske borgeres data i Danmark. Men også for deres ulemper som strømforbrug.

Men hvor ligger disse omtalte datacentre egentlig? Og hvor meget betaler de store tech-virksomheder for grundene?

Computerworld har gennemgået tinglysningsregistret for at undersøge disse spørgsmål, og her er en liste.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S