Udenlandske it-kæmper har købt datacenter-grunde i Danmark for mere end milliard kroner: Se placeringerne her

Det er dyrt at bygge et datacenter, og en af de første udgifter er køb af grund. I Danmark har tech-giganter flere gange handlet for trecifrede millionbeløb. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor landets store datacentergrunde er placeret, og hvad grundene har kostet.
865
4:30 min
Esbjerg, Køge, Roskilde og Høje Taastrup er blot nogle af de kommuner, hvor tech-giganterne har købt grunde til at bygge datacentre.

Datacentre har været meget omtalte de seneste år – både for deres fordele i form af lavere latency og opbevaring af danske borgeres data i Danmark. Men også for deres ulemper som strømforbrug.

Men hvor ligger disse omtalte datacentre egentlig? Og hvor meget betaler de store tech-virksomheder for grundene?

Computerworld har gennemgået tinglysningsregistret for at undersøge disse spørgsmål, og her er en liste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job