Udenlandske it-kæmper har købt datacenter-grunde i Danmark for mere end milliard kroner: Se placeringerne her

Det er dyrt at bygge et datacenter, og en af de første udgifter er køb af grund. I Danmark har tech-giganter flere gange handlet for trecifrede millionbeløb. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor landets store datacentergrunde er placeret, og hvad grundene har kostet.
865
4:30 min
Esbjerg, Køge, Roskilde og Høje Taastrup er blot nogle af de kommuner, hvor tech-giganterne har købt grunde til at bygge datacentre.

Datacentre har været meget omtalte de seneste år – både for deres fordele i form af lavere latency og opbevaring af danske borgeres data i Danmark. Men også for deres ulemper som strømforbrug.

Men hvor ligger disse omtalte datacentre egentlig? Og hvor meget betaler de store tech-virksomheder for grundene?

Computerworld har gennemgået tinglysningsregistret for at undersøge disse spørgsmål, og her er en liste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job