Udenlandske it-kæmper har købt datacenter-grunde i Danmark for mere end milliard kroner: Se placeringerne her

Det er dyrt at bygge et datacenter, og en af de første udgifter er køb af grund. I Danmark har tech-giganter flere gange handlet for trecifrede millionbeløb. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor landets store datacentergrunde er placeret, og hvad grundene har kostet.
865
4:30 min
Esbjerg, Køge, Roskilde og Høje Taastrup er blot nogle af de kommuner, hvor tech-giganterne har købt grunde til at bygge datacentre.

Datacentre har været meget omtalte de seneste år – både for deres fordele i form af lavere latency og opbevaring af danske borgeres data i Danmark. Men også for deres ulemper som strømforbrug.

Men hvor ligger disse omtalte datacentre egentlig? Og hvor meget betaler de store tech-virksomheder for grundene?

Computerworld har gennemgået tinglysningsregistret for at undersøge disse spørgsmål, og her er en liste.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos