Udenlandske it-kæmper har købt datacenter-grunde i Danmark for mere end milliard kroner: Se placeringerne her

Det er dyrt at bygge et datacenter, og en af de første udgifter er køb af grund. I Danmark har tech-giganter flere gange handlet for trecifrede millionbeløb. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvor landets store datacentergrunde er placeret, og hvad grundene har kostet.
865
4:30 min
Esbjerg, Køge, Roskilde og Høje Taastrup er blot nogle af de kommuner, hvor tech-giganterne har købt grunde til at bygge datacentre.

Datacentre har været meget omtalte de seneste år – både for deres fordele i form af lavere latency og opbevaring af danske borgeres data i Danmark. Men også for deres ulemper som strømforbrug.

Men hvor ligger disse omtalte datacentre egentlig? Og hvor meget betaler de store tech-virksomheder for grundene?

Computerworld har gennemgået tinglysningsregistret for at undersøge disse spørgsmål, og her er en liste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job