Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant for 37,6 milliarder kroner - hele butikken skal indlemmes i Google Cloud

Google køber it-sikkerhedsselskabet Mandiant, som tidligere har været en del af FireEye.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant og lægger 5,4 milliarder kroner på bordet for it-sikkerhedsselskabet.

Det svarer til en heftig overpris for børsnoterede Mandiant, hvis markedsværdi lige op til købet har ligget på omkring 4,5 milliarder dollar - godt 31 milliarder kroner.

Med købet bliver Mandiants it-sikkerhedsløsning og -folk indlemmet i Google Cloud.

Mandiant har omkring 1.000 medarbejdere, hvoraf de 600 er konsulenter, som typisk rykker ud som beredskabshold, mens de 300 er analytikere, som udvikler løsningerne.

Alle løsningerne og kompetencerne vil Google nu anvende til at højne it-sikkerhedsniveauet yderligere i Google Cloud.

“Opkøbet af Mandiant understreger Google Clouds bestræbelser på at øge sikkerheds-tilbuddene med henblik på bedre at beskytte og rådgive kunderne,” meddeler Mandiant.

Fra Google lyder budskabet, at selskabet med overtagelsen af Mandiant vil kunne levere ‘end-to-end’ sikkerhed.

Fra FireEye til Google

Mandiant blev overtaget af it-sikkerhedsselskabet FireEye i slutningen af 2013 og blev udviklet til FireEyes forsknings- og udrykningsberedskab med fokus på it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse i akutte sager.

Mandiant blev dog udskilt som selvstændigt selskab igen, da en del af FireEyes it-sikkerhedsforretning i sommeren 2021 blev solgt til Symphony Technology Group for godt syv milliarder kroner.

Mandiant har omkring 10 medarbejdere i Danmark.

Du kan læse mere om opkøbet hos Google her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job