Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant for 37,6 milliarder kroner - hele butikken skal indlemmes i Google Cloud

Google køber it-sikkerhedsselskabet Mandiant, som tidligere har været en del af FireEye.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant og lægger 5,4 milliarder kroner på bordet for it-sikkerhedsselskabet.

Det svarer til en heftig overpris for børsnoterede Mandiant, hvis markedsværdi lige op til købet har ligget på omkring 4,5 milliarder dollar - godt 31 milliarder kroner.

Med købet bliver Mandiants it-sikkerhedsløsning og -folk indlemmet i Google Cloud.

Mandiant har omkring 1.000 medarbejdere, hvoraf de 600 er konsulenter, som typisk rykker ud som beredskabshold, mens de 300 er analytikere, som udvikler løsningerne.

Alle løsningerne og kompetencerne vil Google nu anvende til at højne it-sikkerhedsniveauet yderligere i Google Cloud.

“Opkøbet af Mandiant understreger Google Clouds bestræbelser på at øge sikkerheds-tilbuddene med henblik på bedre at beskytte og rådgive kunderne,” meddeler Mandiant.

Fra Google lyder budskabet, at selskabet med overtagelsen af Mandiant vil kunne levere ‘end-to-end’ sikkerhed.

Fra FireEye til Google

Mandiant blev overtaget af it-sikkerhedsselskabet FireEye i slutningen af 2013 og blev udviklet til FireEyes forsknings- og udrykningsberedskab med fokus på it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse i akutte sager.

Mandiant blev dog udskilt som selvstændigt selskab igen, da en del af FireEyes it-sikkerhedsforretning i sommeren 2021 blev solgt til Symphony Technology Group for godt syv milliarder kroner.

Mandiant har omkring 10 medarbejdere i Danmark.

Du kan læse mere om opkøbet hos Google her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos