Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant for 37,6 milliarder kroner - hele butikken skal indlemmes i Google Cloud

Google køber it-sikkerhedsselskabet Mandiant, som tidligere har været en del af FireEye.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant og lægger 5,4 milliarder kroner på bordet for it-sikkerhedsselskabet.

Det svarer til en heftig overpris for børsnoterede Mandiant, hvis markedsværdi lige op til købet har ligget på omkring 4,5 milliarder dollar - godt 31 milliarder kroner.

Med købet bliver Mandiants it-sikkerhedsløsning og -folk indlemmet i Google Cloud.

Mandiant har omkring 1.000 medarbejdere, hvoraf de 600 er konsulenter, som typisk rykker ud som beredskabshold, mens de 300 er analytikere, som udvikler løsningerne.

Alle løsningerne og kompetencerne vil Google nu anvende til at højne it-sikkerhedsniveauet yderligere i Google Cloud.

“Opkøbet af Mandiant understreger Google Clouds bestræbelser på at øge sikkerheds-tilbuddene med henblik på bedre at beskytte og rådgive kunderne,” meddeler Mandiant.

Fra Google lyder budskabet, at selskabet med overtagelsen af Mandiant vil kunne levere ‘end-to-end’ sikkerhed.

Fra FireEye til Google

Mandiant blev overtaget af it-sikkerhedsselskabet FireEye i slutningen af 2013 og blev udviklet til FireEyes forsknings- og udrykningsberedskab med fokus på it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse i akutte sager.

Mandiant blev dog udskilt som selvstændigt selskab igen, da en del af FireEyes it-sikkerhedsforretning i sommeren 2021 blev solgt til Symphony Technology Group for godt syv milliarder kroner.

Mandiant har omkring 10 medarbejdere i Danmark.

Du kan læse mere om opkøbet hos Google her.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS