Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant for 37,6 milliarder kroner - hele butikken skal indlemmes i Google Cloud

Google køber it-sikkerhedsselskabet Mandiant, som tidligere har været en del af FireEye.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant og lægger 5,4 milliarder kroner på bordet for it-sikkerhedsselskabet.

Det svarer til en heftig overpris for børsnoterede Mandiant, hvis markedsværdi lige op til købet har ligget på omkring 4,5 milliarder dollar - godt 31 milliarder kroner.

Med købet bliver Mandiants it-sikkerhedsløsning og -folk indlemmet i Google Cloud.

Mandiant har omkring 1.000 medarbejdere, hvoraf de 600 er konsulenter, som typisk rykker ud som beredskabshold, mens de 300 er analytikere, som udvikler løsningerne.

Alle løsningerne og kompetencerne vil Google nu anvende til at højne it-sikkerhedsniveauet yderligere i Google Cloud.

“Opkøbet af Mandiant understreger Google Clouds bestræbelser på at øge sikkerheds-tilbuddene med henblik på bedre at beskytte og rådgive kunderne,” meddeler Mandiant.

Fra Google lyder budskabet, at selskabet med overtagelsen af Mandiant vil kunne levere ‘end-to-end’ sikkerhed.

Fra FireEye til Google

Mandiant blev overtaget af it-sikkerhedsselskabet FireEye i slutningen af 2013 og blev udviklet til FireEyes forsknings- og udrykningsberedskab med fokus på it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse i akutte sager.

Mandiant blev dog udskilt som selvstændigt selskab igen, da en del af FireEyes it-sikkerhedsforretning i sommeren 2021 blev solgt til Symphony Technology Group for godt syv milliarder kroner.

Mandiant har omkring 10 medarbejdere i Danmark.

Du kan læse mere om opkøbet hos Google her.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S