Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant for 37,6 milliarder kroner - hele butikken skal indlemmes i Google Cloud

Google køber it-sikkerhedsselskabet Mandiant, som tidligere har været en del af FireEye.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google køber it-sikkerhedskæmpen Mandiant og lægger 5,4 milliarder kroner på bordet for it-sikkerhedsselskabet.

Det svarer til en heftig overpris for børsnoterede Mandiant, hvis markedsværdi lige op til købet har ligget på omkring 4,5 milliarder dollar - godt 31 milliarder kroner.

Med købet bliver Mandiants it-sikkerhedsløsning og -folk indlemmet i Google Cloud.

Mandiant har omkring 1.000 medarbejdere, hvoraf de 600 er konsulenter, som typisk rykker ud som beredskabshold, mens de 300 er analytikere, som udvikler løsningerne.

Alle løsningerne og kompetencerne vil Google nu anvende til at højne it-sikkerhedsniveauet yderligere i Google Cloud.

“Opkøbet af Mandiant understreger Google Clouds bestræbelser på at øge sikkerheds-tilbuddene med henblik på bedre at beskytte og rådgive kunderne,” meddeler Mandiant.

Fra Google lyder budskabet, at selskabet med overtagelsen af Mandiant vil kunne levere ‘end-to-end’ sikkerhed.

Fra FireEye til Google

Mandiant blev overtaget af it-sikkerhedsselskabet FireEye i slutningen af 2013 og blev udviklet til FireEyes forsknings- og udrykningsberedskab med fokus på it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse i akutte sager.

Mandiant blev dog udskilt som selvstændigt selskab igen, da en del af FireEyes it-sikkerhedsforretning i sommeren 2021 blev solgt til Symphony Technology Group for godt syv milliarder kroner.

Mandiant har omkring 10 medarbejdere i Danmark.

Du kan læse mere om opkøbet hos Google her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job