FireEye efter salg af hele it-sikkerhedsforretningen: "Kunder og partnere kan forvente at få fuldt udbytte af nye aftaler"

FireEye har solgt hele sin produkt-side af cybersikkerhedsforretningen fra. Men hvad betyder det for den danske afdeling og de danske kunder?

Artikel top billede

(Foto: Ian)

De danske kunder kan forvente at drage nytte af it-sikkerhedsselskabet FireEyes frasalg af hele sin it-sikkerhedsforretning fornylig.

Det meddeler FireEye til Computerworld efter salget af produkt-forretnignen til konkurrencten Symphony Technology Group (STG), som betaler mere end syv milliarder kroner for FireEyes' e-mail-produkter, endpoint, cloud-sikkerhedsprodukter, sikkerhedsstyringsplatform og flere netværk.

FireEye danske forretning med direktør Jens Monrad i spidsen meddeler, at de ikke må sige noget som helst til offentligheden om, hvad salget af sikkerhedsforretningen kommer til at betyde for de danske kunder.

Istedet er vi blevet henvist til selskabets presseafdeling i San Francisco, hvorfra pressechef Melanie Lombardi har besvaret vores henvendelse per mail.

Hun meddeler, at FireEye som børsnoteret selskab ikke må besvare spørgsmål, som er "spekulative eller ser fremad," hvilket hun mener er tilfældet med flere af vores spørgsmål.

Til Computerworld skriver FireEye:

Betyder salget, at den danske afdeling af FireEye overgår til STG?

"Efter lukningen fungerer FireEye Produkt-forretningen og den resterende Mandiant Solutions-forretning som to separate enheder, men deler i mange tilfælde fortsat kontorlokaler."

Mandiant er FireEyes forsknings- og udrykningsberedskab, der har fokus på it-kriminalitet og cyberkriminalitetsbekæmpelse ude hos kunderne i akutte sager.

Vil den danske FireEye-afdeling stadig eksistere på den anden side af overførslen til STG?

"Der er ingen planer om at fjerne nogle regioner i virksomheden som en del af denne aftale."

Hvad skal danske kunder forvente nu, når deres produkter overgår til en anden virksomhed? Kommer deres aftale til at ændre sig med overgangen?

"Vi er forpligtet til at bevare et stærkt partnerskab mellem FireEye Produkt-forretningen og Mandiant Solutions efter lukningen og har forhandlet en række aftaler med STG om at gøre det. Disse aftaler inkluderer en forhandler- og markedssamarbejdsaftale, en strategisk samarbejdsaftale og en overgangstjenesteaftale. Kunder og partnere kan forvente at få fuldt udbytte af disse aftaler, da virksomhederne fortsætter med at dele teknologi, telemetri, trusselunderretning og ekspertise.

Supportniveauerne forbliver uændrede. Pre-split supportniveauer gælder for både FireEye og Mandiant produktsæt. Ved afslutning overgår supportaftaler til hver enkelt virksomhed afhængigt af de specifikke produkter, der understøttes, FireEye Support for FireEye-produkter og Mandiant Support for Mandiant-produkter."

Vil FireEye ændre navn i fremtiden?

"FireEye Products bevarer FireEye-navnet og ledes af Bryan Palma og hans nuværende lederteam."

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job