Bog: Gode råd til Teamsmødet fra tv-journalist

Tv-journalisten Rie Helmer har skrevet en bog, der skal klæde læseren på til selv at brænde igennem på det virtuelle møde.

Artikel top billede

De fleste har nok oparbejdet et slags had/kærlighedsforhold til de virtuelle møder: Praktiske, men måske også lige kantede og kvadratiske nok til at være rigtig gode. Derfor kommer der også flere bøger, der forsøger at give tips og tricks til, hvordan man bedst håndterer dem.

Skærmtække – tydelig, troværdig, tjekket og tryg kunne som sådan blot betragtes som endnu én, men er skrevet af garvet praktiker, den mangeårige journalist og tv-vært Rie Helmer.

Her tager forfatteren blandt andet udgangspunkt i at et godt interview og dets værdi afhænger af interviewerens evne til at få det bedste frem i de, man taler med.

Det kræver at man formår at etablere tillid og et godt samtalerum, og det samme gør sig faktisk i særdeleshed gældende på virtuelle møder. For når der er en skærm imellem os, bliver vi udfordret på sammenhængskraften.

En af forfatterens pointer er, at det kræver en sikker hånd på roret og en mødeleder, der selv er i stand til at fremstå med troværdighed og tydelighed.

Man skal være afklaret omkring sit mål med mødet og eventuelt også sit eget budskab, da det gør det nemmere at orkestrere både indhold og ”indpakning”.

Derfor rummer bogen også en række konkrete råd og praktiske øvelser, der umiddelbart kan anvendes til forberedelse, tilrettelæggelse, indkaldelse, agenda og til at tilrettelægge mødelederens egen rolle.

Titel: Skærmtække. TYDELIG, TROVÆRDIG, TJEKKET og TRYG - sådan skaber du relationer og resultater online. Forfatter: Rie Helmer. Udkommer 16. marts

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland