Amerikanske myndigheder undersøger rigmænd ovenpå Microsofts spilopkøb

USA’s anklagemyndigheder undersøger tre kendte forretningsmænds handel med optioner i forbindelse med Microsofts opkøb af Activision/Blizzard.

Artikel top billede

Tre forretningsmænd undersøges for mistænkelig timing i forbindelse med handel med optioner på Activision-aktier kort tid før Microsoft købte spilselskabet, skriver Reuters.

Der er tale om Barry Diller, der er stifter af konglomeratet IAC, som blandt andet står bag Vimeo og Care.com. Han er derudover formand for Expedia og har tidligere arbejdet for Paramount og Fox. Han er ifølge Forbes verdens 206. rigeste mand.

Derudover er Alexander von Furstenberg, som også sidder i IAC som bestyrelsesmedlem og tidligere investeringschef.

Den sidste er David Geffen, som ifølge Forbes er verden 71. rigeste. Han har tjent sin formue på underholdningsbranchen ved at stifte Asylum Records, Geffen Records, DGC Records smat filmselskabet Dreamworks.

De tre rigmænd lavede en opsigtsvækkende optionshandel på Activision-aktien tilbage i januar kort før Microsoft annoncerede købet af spilselskabet og bliver derfor undersøgt af det amerikanske justitsministerium.

De tre har tjent 407 millioner kroner i urealiseret overskud på handelen, skriver Reuters.

Barry Diller har fortalt til Reuters, at de tre forretningsmænd ikke havde noget kendskab til handelen.

"Hvis vi havde sådan information, ville vi aldrig have handlet på dem - det belaster godtroenhed at tro, at vi ville have gjort det tre dage før Microsoft og Activision afgav deres meddelelse," siger han ifølge mediet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S