Bittelille hollandsk mobilproducent gør tech-kæmperne til skamme: Tilbyder syv år med opdateringer

De store Android-producenter kunne tage ved lære af den hollandske mobilproducent Fairphone.

Artikel top billede

Når du køber en Android-smartphone – selv en af de fineste og dyreste - hed det engang at man var heldig, hvis denne var sikret et par år med den nyeste version af Android.

Selv Googles egne telefoner i Nexus og siden Pixel serien kunne oftest ikke mønstre meget mere end tre år med systemsoftware-opdateringer.

Her gør Fairphone, en lillebitte hollandsk producent af etiske smartphones, de store tech-giganter som Samsung, Google, Nokia og Sony til skamme, ved at tilbyde opdateringer til en syv år gammel model: Fairphone 2.

Modellen som debuterede i 2015 blev i sin tid født med Android 5.0 og har siden udviklet og understøttet telefonen med nye Android-versioner frem til i dag, hvor Android 10 officielt understøttes.

Bag den langvarrige understøttelse er selskabets etos, som sigter efter at gøre smartphones så bæredygtige som muligt, ved blandt andet at gøre den så nem at reparere og vedligeholde som muligt, med modulære og opgraderbare moduler, samt at source etiske materialer og arbejdskraft.

Manglende understøttelse af aldrende hardware bidrager dog til ringere sikkerhed og at brugerne må undvære features. ¨

Med opdateringen får Fairphone 2 brugerne adgang til nye features, såsom indbygget Android Auto, hvilket blandt andet mulighed for at få trådløs spejling af mobil-apps på bilens infotainment-skærm – en mulighed som var ganske utænkelig dengang Fairphone 2 debuterede.

Fairphone 2 fik salgsstart i slutningen af 2015 til en debutpris på 529 euro.

Undertegnede anmeldte telefonen dengang for netmediet Mobilsiden.dk og konkluderede, at den gode samvittighed ikke helt var omkostningsfri i brug.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura