Dokumentarfilm tilbage på CPH: DOX

Festivalen CPH:DOX er tilbage i biograferne og i år med fokus på den stadig mere digitalisede verden.

Artikel top billede

I år ligger CPH:DOX fra 23. marts til 3. april, og på bagkant af pandemien er festivalen endelig tilbage i biograferne, men ikke kun i København.

Der vil være forestillinger i hele landet, og samtidig udvides festivalen med en online streaming-platform, hvor publikum kan opleve et udvalg af film fra 1.- 10. april.

Filmfestivalen er blevet udvidet med et digitalt univers, hvilket ligger i logisk forlængelse af årets programmet, hvor det digitale er et gennemgående tema.

Blandt andet skal nævnes filmen Unseen Skies, der befinder sig et sted i krydsfeltet mellem samtidskunst, forskning, teknologi og overvågning.

Den handler om den amerikanske fotograf og geolog Trevor Paglen, der står midt i at lancere sit hidtil mest ambitiøse projekt: At sende en satellit i kredsløb fra Nevadas ørken.

Se hele programmet her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos