Hver femte dansker anvender samme password til (næsten) alt

Næsten hver femte dansker anvender det samme password til både NemID, mail-konto og sociale medier.

Artikel top billede

Næsten hver femte dansker overholder ikke en af de mest basale regler inden for it-sikkerhed: At anvende forskellige passwords til de vigtigste internet-services.

19 procent af danskerne anvender nemlig det samme password til både NemID, mail-konto og sociale medier.

Det viser en ny stor opgørelse over danskernes internetvaner fra Danmarks Statistik.

Ifølge undersøgelsen er det især de unge og de gamle, der anvender samme login til de vigtige tjenester.

Næsten hver fjerde dansker mellem 16 og 34 år anvender således samme login, mens det for ældre medborgere mellem 75 og 89 år drejer sig om næsten hver tredje.

Gælder det de mindre kritiske tjenester som apps, adgang til websites og lignende, er danskerne endnu flittigere til at genbruge deres passwords og login fra de sociale medier.

“Ud over de forskellige logins genbruger 38 procent af internetbrugere login til socialt medie på andre hjemmesider og apps,” hedder det.

Genbrug af login kan være kritisk, hvis det lykkes en hacker at kapre password og login til en enkelt tjeneste.

Hackerne ved nemlig typisk godt, at der er en udbredt chance for, at man som bruger genanvender login og password mange forskellige steder.

Derfor er derfor velkendt, at hackerne omgående vil forsøge at logge ind på de mest udbredte sites med et kapret login og password, hvis de først får fingre i det.

Undersøgelsen fra Danmarks Statistik viser iøvrigt, at mænd generelt er mindre bekymrede for, at deres personlige data bliver misbrugt, end kvinder.

“Det skyldes, at flere mænd ændrer deres browserindstillinger og er opmærksomme på, at deres personlige data ikke havner de forkerte steder,” lyder konklusionen.

Du finder hele den ret omfattende undersøgelse, som Danmarks Statistisk netop har udgivet, her: It-anvendelse i befolkningen 2021.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job