Hver femte dansker anvender samme password til (næsten) alt

Næsten hver femte dansker anvender det samme password til både NemID, mail-konto og sociale medier.

Artikel top billede

Næsten hver femte dansker overholder ikke en af de mest basale regler inden for it-sikkerhed: At anvende forskellige passwords til de vigtigste internet-services.

19 procent af danskerne anvender nemlig det samme password til både NemID, mail-konto og sociale medier.

Det viser en ny stor opgørelse over danskernes internetvaner fra Danmarks Statistik.

Ifølge undersøgelsen er det især de unge og de gamle, der anvender samme login til de vigtige tjenester.

Næsten hver fjerde dansker mellem 16 og 34 år anvender således samme login, mens det for ældre medborgere mellem 75 og 89 år drejer sig om næsten hver tredje.

Gælder det de mindre kritiske tjenester som apps, adgang til websites og lignende, er danskerne endnu flittigere til at genbruge deres passwords og login fra de sociale medier.

“Ud over de forskellige logins genbruger 38 procent af internetbrugere login til socialt medie på andre hjemmesider og apps,” hedder det.

Genbrug af login kan være kritisk, hvis det lykkes en hacker at kapre password og login til en enkelt tjeneste.

Hackerne ved nemlig typisk godt, at der er en udbredt chance for, at man som bruger genanvender login og password mange forskellige steder.

Derfor er derfor velkendt, at hackerne omgående vil forsøge at logge ind på de mest udbredte sites med et kapret login og password, hvis de først får fingre i det.

Undersøgelsen fra Danmarks Statistik viser iøvrigt, at mænd generelt er mindre bekymrede for, at deres personlige data bliver misbrugt, end kvinder.

“Det skyldes, at flere mænd ændrer deres browserindstillinger og er opmærksomme på, at deres personlige data ikke havner de forkerte steder,” lyder konklusionen.

Du finder hele den ret omfattende undersøgelse, som Danmarks Statistisk netop har udgivet, her: It-anvendelse i befolkningen 2021.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S