Meta fjerner flere af medarbejdernes frynsegoder

Moderselskabet til Facebook, Instagram og Whatsapp, har frataget de ansatte i selskabet en række af deres fordele.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Medarbejderne hos Meta kan se frem til færre frynsegoder, end de er vant til, skriver Finans på baggrund af New York Times.

Blandt andet står de ansatte til at miste adgangen til gratis tøjvask og -rens, og derudover rykker selskabet de ansattes aftensmad fra klokken 18 til klokken 18:30, hvilket betyder, at medarbejderne må blive på jobbet en halvtime længere, hvis de ønsker at spise.

Til gengæld vil Meta hæve sine ansattes såkaldte wellness-stipendium fra 700 dollars, svarende til 4700 kroner, til 3.000 dollars om året, svarende til 20.300 kroner, skriver mediet.

Hårde tider

Børsnoterede Meta har haft en hård start på 2021 og kunne tilbage i februar præsentere et regnskab, der viste tilbagegang i brugertal og tab på flere afgørende områder.

Det betød samtidig et tab for Facebook-stifteren Mark Zuckerberg på 29 milliarder dollars eller godt 188 milliarder kroner.

Meta-aktien er blevet mere end halveret siden, den i september sidste år rundede 378 dollar, mens den i dag har en værdi på 187 dollar.

Tilbage på kontoret

Tidligere i denne måned har flere tech-giganter heriblandt Meta meddelt, at medarbejderne i selskabet skal tilbage på kontoret efter to års hjemmearbejde.

Hos Meta og Facebook er man allermest aggressiv med tilbagevenden til kontoret. Den 28. marts skal samtlige ansatte være tilbage ved deres pladser, medmindre der ansøgt om dispensation til en anden ordning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S