Meta fjerner flere af medarbejdernes frynsegoder

Moderselskabet til Facebook, Instagram og Whatsapp, har frataget de ansatte i selskabet en række af deres fordele.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Medarbejderne hos Meta kan se frem til færre frynsegoder, end de er vant til, skriver Finans på baggrund af New York Times.

Blandt andet står de ansatte til at miste adgangen til gratis tøjvask og -rens, og derudover rykker selskabet de ansattes aftensmad fra klokken 18 til klokken 18:30, hvilket betyder, at medarbejderne må blive på jobbet en halvtime længere, hvis de ønsker at spise.

Til gengæld vil Meta hæve sine ansattes såkaldte wellness-stipendium fra 700 dollars, svarende til 4700 kroner, til 3.000 dollars om året, svarende til 20.300 kroner, skriver mediet.

Hårde tider

Børsnoterede Meta har haft en hård start på 2021 og kunne tilbage i februar præsentere et regnskab, der viste tilbagegang i brugertal og tab på flere afgørende områder.

Det betød samtidig et tab for Facebook-stifteren Mark Zuckerberg på 29 milliarder dollars eller godt 188 milliarder kroner.

Meta-aktien er blevet mere end halveret siden, den i september sidste år rundede 378 dollar, mens den i dag har en værdi på 187 dollar.

Tilbage på kontoret

Tidligere i denne måned har flere tech-giganter heriblandt Meta meddelt, at medarbejderne i selskabet skal tilbage på kontoret efter to års hjemmearbejde.

Hos Meta og Facebook er man allermest aggressiv med tilbagevenden til kontoret. Den 28. marts skal samtlige ansatte være tilbage ved deres pladser, medmindre der ansøgt om dispensation til en anden ordning.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S