Meta fjerner flere af medarbejdernes frynsegoder

Moderselskabet til Facebook, Instagram og Whatsapp, har frataget de ansatte i selskabet en række af deres fordele.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Medarbejderne hos Meta kan se frem til færre frynsegoder, end de er vant til, skriver Finans på baggrund af New York Times.

Blandt andet står de ansatte til at miste adgangen til gratis tøjvask og -rens, og derudover rykker selskabet de ansattes aftensmad fra klokken 18 til klokken 18:30, hvilket betyder, at medarbejderne må blive på jobbet en halvtime længere, hvis de ønsker at spise.

Til gengæld vil Meta hæve sine ansattes såkaldte wellness-stipendium fra 700 dollars, svarende til 4700 kroner, til 3.000 dollars om året, svarende til 20.300 kroner, skriver mediet.

Hårde tider

Børsnoterede Meta har haft en hård start på 2021 og kunne tilbage i februar præsentere et regnskab, der viste tilbagegang i brugertal og tab på flere afgørende områder.

Det betød samtidig et tab for Facebook-stifteren Mark Zuckerberg på 29 milliarder dollars eller godt 188 milliarder kroner.

Meta-aktien er blevet mere end halveret siden, den i september sidste år rundede 378 dollar, mens den i dag har en værdi på 187 dollar.

Tilbage på kontoret

Tidligere i denne måned har flere tech-giganter heriblandt Meta meddelt, at medarbejderne i selskabet skal tilbage på kontoret efter to års hjemmearbejde.

Hos Meta og Facebook er man allermest aggressiv med tilbagevenden til kontoret. Den 28. marts skal samtlige ansatte være tilbage ved deres pladser, medmindre der ansøgt om dispensation til en anden ordning.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S