Kina lukker hele tech-metropolen Shenzhen ned igen efter nye corona-udbud: iPhone-produktion sat på hold

Hele tech-højborgen Shenzhen i fuld lockdown igen. Apple største iPhone-producent Foxconn og mange andre stopper produktionen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hele den mægtige tech-metropol Shenzhen er i fuld lockdown igen.

Kina lukkede hele tech-højborgen lukket ned fra mandag morgen, efter der i weekenden blev registreret et kraftigt stigende antal Covid-19 tilfælde.

Shenzhen, som grænser op til Hong Kong, er hjemsted for nogle af verdens største it-selskaber, som har både udvikling og produktion i området.

De tæller blandt andet Huawei, Tencent og Foxconn, der samler størstedelen af Apples iPhones.

Hertil kommer en lang række fabrikker, som fremstiller alt fra touchscreens, printplader, skærme og meget andet.

Men nu er alt sat på pause af de kinesiske myndigheder, der lørdag beordrede fabrikker til at lukke ned og indbyggerne til at blive hjemme fra mandag morgen.

Også offentlig transport, restauranter og lignende er lukket ned.

Årsag: Kina har i weekenden registreret mere end 5.000 tilfælde af Covid-19 i weekenden.

Lockdownen kommer indtil videre til at vare i seks dage, hvilket altså vil sige frem til den kommende søndag.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S