Test: Denne soundbar fylder stuen godt ud med vellyd - high-end drømmene drukner dog i tarvelig plast

Test: En lydbar til mere end 7.000 kroner skal i den grad være en design- og lydperle for at lykkes i et meget konkurrencepræget marked. Creatives første bud i klassen fejler på mange punkter. Men der er også gode takter at .

Artikel top billede

(Foto: Creative)

Creative er med SXFI Carrier gået ind på markedet for lydbar i den dyre ende.

7.500 kroner skal du slippe for selskabets første bud på high-end lyd til dit tv.

Men trods masser af know-how om lyd generelt afslører vores tests, at springet ikke er så let.

Allerede inden jeg havde fået sat strøm til lydbar og subwoofer, var jeg lidt overrasket.

Den leverede kvalitet er nemlig ikke helt afstemt med prisen. Især i selve lydbaren, som består af alt for meget plastik.

Selve subwooferen er til gengæld gedigen, stor og tung. Alt sammen plusser på lyd-kontoen.

Ikke pakket pænt ind

En lydbar skal dog leve i stuen omkring husalteret. Og derfor skal den være pakket pænt ind. Her dur Creatives udprægede brug af plastik, med synligt gitter ind til to af enhederne, ikke.

Gitteret kan jeg tolerere. Den slipper lyden fri. Men det store digitale display på fronten er både grimt og unødvendigt i hverdagen.

Fine tilslutninger

Der medfølger et USB forlænger-kabel, så du kan tilslutte USB-enheder direkte. Men du kan naturligvis også streame musikken direkte, som markedsstandarden dikterer.

Den obligatoriske HDMI Arc-tilslutning er der naturligvis ligesom ekstra HDMI-indgange og -optisk digital. Det er altsammen godkendt.

Opsætningen er meget enkel og kan klares via den medfølgende fjernbetjening.

Denne har dog for mange knapper. Flere funktioner kunne med fordel være lagt ind i menuer på displayet eller via tv'et.

Fjernbetjeningen er samtidig en tarvelig sag med for meget plast.

Igen: Den fungerer fint, men burde være pakket langt bedre ind, når nu den leveres sammen med et produkt i denne prisklasse.

Kæmpe lyd

Efter al kritikken af Creatives bud på en high-end lydbar, må jeg også tilføje alt det gode.

For ser du film, kommer både dialog og effekter virkelig ud i stuen. Det er imponerende, hvor meget effekt den forholdsvis lille lydbar kan håndtere.

Mens den store subwoofer nok er lidt vanskelig at placere, uden at den skæmmer stuen, kan den til gengæld slå fra sig. Den har et kæmpe lydmæssigt overskud.

Samtidig integrerer den lydmæssigt godt med lydbaren, så lydbilledet fremstår helstøb og ikke som om lyden kommer fra flere punkter i stuen.

I forhold til de bedste soundbars er lyden lidt skarp og mangler varme og det sidste overskud.

Det er desværre lidt et tema i mange lydbarer. De bliver for hårde i de øverste mellemtoner og diskanten. Det kommer nok af deres iver for at levere en mere effektfuld virkning.

Men det bliver trættende i længden.

Denne lidt hårde lyd kan høres, selv om vi har testet i et rimeligt godt dæmpet rum med trægulve, trælofter og endda en akustikplade på bagvæggen.

Effektfuld og mangelfuld

Der er ingen tvivl om, at Creatives lydbar leverer et forrygende og effektfuldt lydbillede.

Men en lydbar er mere end lyd. Den skal også pakkes flot ind, og her hænger pris og kvalitet på ingen måde sammen.

Designet trækker samtidig ned i den samlede bedømmelse, mens lyden er alt andet lige er så overbevisende, at karakteren slutter over gennemsnittet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S