Google vinder endnu et opgør mod sangtekstsiden Genius

Google har endnu engang vundet et retsligt opgør mod Genius.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Et panel af tre dommere i USA har givet Google medhold i en sag mod lyriksiden Genius efter en juridisk twist.

Det skriver Mspoweruser.

Det er anden gang Google får medhold i sagen, da dommer Margo Brodie gav selskabet medhold tilbage i 2020. Det var den dom, der blev afprøvet igen ved et dommerpanel.

Sagen omhandler, at Genius mener, at Google bruger lyriksidens transskriberede tekster som søgeresultater uden tilladelse, altså at de fulde tekster, der kommer op på Google, når brugeren søger på en sang skulle stamme fra Genius.

Genius mener, at der er sket et kontraktbrud mellem fra Googles side tilbage i 2019. Ifølge Genius vandmærker selskabet sine tekster i al hemmelighed med et bestemt mønster af apostrofer, og samme mønster er dukket op hos Google. Ikke desto mindre, var retten på Googles side, da Genius ikke er copyright-ejer til sangteksterne, skriver mediet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job