Telmore snød ansatte for million-bonus

Byretten i Tåstrup har afgjort, at mobilselskabet Telmore er rendt fra løftet om at give medarbejderne en gigantisk bonus ved et salg af selskabet. Da Telmore blev købt af TDC for 400 millioner kroner, var medarbejderne stillet op til 20 millioner kroner i udsigt. De fik 1,7 millioner kroner ? til deling.

De tidligere ejere af Telmore kan forvente at få en stribe retssager på nakken, efter at en ansat har fået rettens ord, for at Telmore har snøret sine ansatte for et millionbeløb ved ikke at opfylde en bonusaftale med medarbejderne.

Retten i Tåstrup har i dag afgjort, at der fra ledelsen lå en klokkeklar bonusaftale, som gav medarbejderne fem procent af en salgssum, når Telmore blev solgt.

Pia Juul lagde, som den eneste, sag an mod sin tidligere arbejdsgiver i januar, men andre ansatte har meldt ud, at de ville følge trop, hvis faldt ud til hendes fordel.

Telmores stifter Frank Rasmussen udtalte i januar, at han mente, at medarbejderne ikke havde krav på en større bonus, end den der blev udbetalt i foråret 2003. Han har siden forladt selskabet.

Da det første delsalg til TDC gik igennem, udbetalte Telmore en bonus til medarbejderne på fem procent af selskabets overskud i stedet for af salgssummen.

Der var også en ekstraordinær bonus til de funktionærer, der fortsat var ansat hos Telmore. Men ingen af disse bonusser havde været forhandlet med medarbejderne.

Lokkede med bonus

Retten gav også Pia Juul ret i, at aftalen blev indgået allerede, da hun blev ansat.

Hele 26 personer afgav forklaring under retssagen, og de kunne blandt andet fortælle, at bonusaftalen blev fremhævet i jobannoncer og til samtalerne.

I det hele taget var bonussen noget, der blev talt om hos Telmore-medarbejderne, men det kneb med at få aftalen på skrift, når de ansatte bad om det.

Ledelsen blev ved med at holde medarbejderne hen, og derfor finder retten, at den tidligere ledelse ikke har ført bevis for, at der ikke var en bonus-ordning. En tidligere ansat sagde, da sagen nåede retten, at det virkede som en 'rød klud' på ledelsen, hvis man bragte bonus-ordningen på banen.

TDC købte i første omgang 20 procent af Telmore, men overtog resten for omtrent 400 millioner kroner i januar 2004. Det ville give medarbejderne omtrent 20 millioner til deling, i stedet for de 1,7 millioner, der blev udbetalt ekstraordinært.

Retten vil nu afgøre, hvor mange penge Pia Juul skal have.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS