Telmore snød ansatte for million-bonus

Byretten i Tåstrup har afgjort, at mobilselskabet Telmore er rendt fra løftet om at give medarbejderne en gigantisk bonus ved et salg af selskabet. Da Telmore blev købt af TDC for 400 millioner kroner, var medarbejderne stillet op til 20 millioner kroner i udsigt. De fik 1,7 millioner kroner ? til deling.

De tidligere ejere af Telmore kan forvente at få en stribe retssager på nakken, efter at en ansat har fået rettens ord, for at Telmore har snøret sine ansatte for et millionbeløb ved ikke at opfylde en bonusaftale med medarbejderne.

Retten i Tåstrup har i dag afgjort, at der fra ledelsen lå en klokkeklar bonusaftale, som gav medarbejderne fem procent af en salgssum, når Telmore blev solgt.

Pia Juul lagde, som den eneste, sag an mod sin tidligere arbejdsgiver i januar, men andre ansatte har meldt ud, at de ville følge trop, hvis faldt ud til hendes fordel.

Telmores stifter Frank Rasmussen udtalte i januar, at han mente, at medarbejderne ikke havde krav på en større bonus, end den der blev udbetalt i foråret 2003. Han har siden forladt selskabet.

Da det første delsalg til TDC gik igennem, udbetalte Telmore en bonus til medarbejderne på fem procent af selskabets overskud i stedet for af salgssummen.

Der var også en ekstraordinær bonus til de funktionærer, der fortsat var ansat hos Telmore. Men ingen af disse bonusser havde været forhandlet med medarbejderne.

Lokkede med bonus

Retten gav også Pia Juul ret i, at aftalen blev indgået allerede, da hun blev ansat.

Hele 26 personer afgav forklaring under retssagen, og de kunne blandt andet fortælle, at bonusaftalen blev fremhævet i jobannoncer og til samtalerne.

I det hele taget var bonussen noget, der blev talt om hos Telmore-medarbejderne, men det kneb med at få aftalen på skrift, når de ansatte bad om det.

Ledelsen blev ved med at holde medarbejderne hen, og derfor finder retten, at den tidligere ledelse ikke har ført bevis for, at der ikke var en bonus-ordning. En tidligere ansat sagde, da sagen nåede retten, at det virkede som en 'rød klud' på ledelsen, hvis man bragte bonus-ordningen på banen.

TDC købte i første omgang 20 procent af Telmore, men overtog resten for omtrent 400 millioner kroner i januar 2004. Det ville give medarbejderne omtrent 20 millioner til deling, i stedet for de 1,7 millioner, der blev udbetalt ekstraordinært.

Retten vil nu afgøre, hvor mange penge Pia Juul skal have.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse