Telmore snød ansatte for million-bonus

Byretten i Tåstrup har afgjort, at mobilselskabet Telmore er rendt fra løftet om at give medarbejderne en gigantisk bonus ved et salg af selskabet. Da Telmore blev købt af TDC for 400 millioner kroner, var medarbejderne stillet op til 20 millioner kroner i udsigt. De fik 1,7 millioner kroner ? til deling.

De tidligere ejere af Telmore kan forvente at få en stribe retssager på nakken, efter at en ansat har fået rettens ord, for at Telmore har snøret sine ansatte for et millionbeløb ved ikke at opfylde en bonusaftale med medarbejderne.

Retten i Tåstrup har i dag afgjort, at der fra ledelsen lå en klokkeklar bonusaftale, som gav medarbejderne fem procent af en salgssum, når Telmore blev solgt.

Pia Juul lagde, som den eneste, sag an mod sin tidligere arbejdsgiver i januar, men andre ansatte har meldt ud, at de ville følge trop, hvis faldt ud til hendes fordel.

Telmores stifter Frank Rasmussen udtalte i januar, at han mente, at medarbejderne ikke havde krav på en større bonus, end den der blev udbetalt i foråret 2003. Han har siden forladt selskabet.

Da det første delsalg til TDC gik igennem, udbetalte Telmore en bonus til medarbejderne på fem procent af selskabets overskud i stedet for af salgssummen.

Der var også en ekstraordinær bonus til de funktionærer, der fortsat var ansat hos Telmore. Men ingen af disse bonusser havde været forhandlet med medarbejderne.

Lokkede med bonus

Retten gav også Pia Juul ret i, at aftalen blev indgået allerede, da hun blev ansat.

Hele 26 personer afgav forklaring under retssagen, og de kunne blandt andet fortælle, at bonusaftalen blev fremhævet i jobannoncer og til samtalerne.

I det hele taget var bonussen noget, der blev talt om hos Telmore-medarbejderne, men det kneb med at få aftalen på skrift, når de ansatte bad om det.

Ledelsen blev ved med at holde medarbejderne hen, og derfor finder retten, at den tidligere ledelse ikke har ført bevis for, at der ikke var en bonus-ordning. En tidligere ansat sagde, da sagen nåede retten, at det virkede som en 'rød klud' på ledelsen, hvis man bragte bonus-ordningen på banen.

TDC købte i første omgang 20 procent af Telmore, men overtog resten for omtrent 400 millioner kroner i januar 2004. Det ville give medarbejderne omtrent 20 millioner til deling, i stedet for de 1,7 millioner, der blev udbetalt ekstraordinært.

Retten vil nu afgøre, hvor mange penge Pia Juul skal have.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S