Telmore snød ansatte for million-bonus

Byretten i Tåstrup har afgjort, at mobilselskabet Telmore er rendt fra løftet om at give medarbejderne en gigantisk bonus ved et salg af selskabet. Da Telmore blev købt af TDC for 400 millioner kroner, var medarbejderne stillet op til 20 millioner kroner i udsigt. De fik 1,7 millioner kroner ? til deling.

De tidligere ejere af Telmore kan forvente at få en stribe retssager på nakken, efter at en ansat har fået rettens ord, for at Telmore har snøret sine ansatte for et millionbeløb ved ikke at opfylde en bonusaftale med medarbejderne.

Retten i Tåstrup har i dag afgjort, at der fra ledelsen lå en klokkeklar bonusaftale, som gav medarbejderne fem procent af en salgssum, når Telmore blev solgt.

Pia Juul lagde, som den eneste, sag an mod sin tidligere arbejdsgiver i januar, men andre ansatte har meldt ud, at de ville følge trop, hvis faldt ud til hendes fordel.

Telmores stifter Frank Rasmussen udtalte i januar, at han mente, at medarbejderne ikke havde krav på en større bonus, end den der blev udbetalt i foråret 2003. Han har siden forladt selskabet.

Da det første delsalg til TDC gik igennem, udbetalte Telmore en bonus til medarbejderne på fem procent af selskabets overskud i stedet for af salgssummen.

Der var også en ekstraordinær bonus til de funktionærer, der fortsat var ansat hos Telmore. Men ingen af disse bonusser havde været forhandlet med medarbejderne.

Lokkede med bonus

Retten gav også Pia Juul ret i, at aftalen blev indgået allerede, da hun blev ansat.

Hele 26 personer afgav forklaring under retssagen, og de kunne blandt andet fortælle, at bonusaftalen blev fremhævet i jobannoncer og til samtalerne.

I det hele taget var bonussen noget, der blev talt om hos Telmore-medarbejderne, men det kneb med at få aftalen på skrift, når de ansatte bad om det.

Ledelsen blev ved med at holde medarbejderne hen, og derfor finder retten, at den tidligere ledelse ikke har ført bevis for, at der ikke var en bonus-ordning. En tidligere ansat sagde, da sagen nåede retten, at det virkede som en 'rød klud' på ledelsen, hvis man bragte bonus-ordningen på banen.

TDC købte i første omgang 20 procent af Telmore, men overtog resten for omtrent 400 millioner kroner i januar 2004. Det ville give medarbejderne omtrent 20 millioner til deling, i stedet for de 1,7 millioner, der blev udbetalt ekstraordinært.

Retten vil nu afgøre, hvor mange penge Pia Juul skal have.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S