Telmore snød ansatte for million-bonus

Byretten i Tåstrup har afgjort, at mobilselskabet Telmore er rendt fra løftet om at give medarbejderne en gigantisk bonus ved et salg af selskabet. Da Telmore blev købt af TDC for 400 millioner kroner, var medarbejderne stillet op til 20 millioner kroner i udsigt. De fik 1,7 millioner kroner ? til deling.

De tidligere ejere af Telmore kan forvente at få en stribe retssager på nakken, efter at en ansat har fået rettens ord, for at Telmore har snøret sine ansatte for et millionbeløb ved ikke at opfylde en bonusaftale med medarbejderne.

Retten i Tåstrup har i dag afgjort, at der fra ledelsen lå en klokkeklar bonusaftale, som gav medarbejderne fem procent af en salgssum, når Telmore blev solgt.

Pia Juul lagde, som den eneste, sag an mod sin tidligere arbejdsgiver i januar, men andre ansatte har meldt ud, at de ville følge trop, hvis faldt ud til hendes fordel.

Telmores stifter Frank Rasmussen udtalte i januar, at han mente, at medarbejderne ikke havde krav på en større bonus, end den der blev udbetalt i foråret 2003. Han har siden forladt selskabet.

Da det første delsalg til TDC gik igennem, udbetalte Telmore en bonus til medarbejderne på fem procent af selskabets overskud i stedet for af salgssummen.

Der var også en ekstraordinær bonus til de funktionærer, der fortsat var ansat hos Telmore. Men ingen af disse bonusser havde været forhandlet med medarbejderne.

Lokkede med bonus

Retten gav også Pia Juul ret i, at aftalen blev indgået allerede, da hun blev ansat.

Hele 26 personer afgav forklaring under retssagen, og de kunne blandt andet fortælle, at bonusaftalen blev fremhævet i jobannoncer og til samtalerne.

I det hele taget var bonussen noget, der blev talt om hos Telmore-medarbejderne, men det kneb med at få aftalen på skrift, når de ansatte bad om det.

Ledelsen blev ved med at holde medarbejderne hen, og derfor finder retten, at den tidligere ledelse ikke har ført bevis for, at der ikke var en bonus-ordning. En tidligere ansat sagde, da sagen nåede retten, at det virkede som en 'rød klud' på ledelsen, hvis man bragte bonus-ordningen på banen.

TDC købte i første omgang 20 procent af Telmore, men overtog resten for omtrent 400 millioner kroner i januar 2004. Det ville give medarbejderne omtrent 20 millioner til deling, i stedet for de 1,7 millioner, der blev udbetalt ekstraordinært.

Retten vil nu afgøre, hvor mange penge Pia Juul skal have.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS