Bøger: Kultister, Nikola Tesla og ældgammel ondskab

Peter Clines’ Threshold-serie blander horror, Cthulhu-myter og science-fiction, og resultatet er både fybt mærkværdigt og overraskende underholdende.

Artikel top billede

Hovedpersonen i bogen ”14” føler, at han har vundet i lotteriet, da han finder en attraktiv lejlighed i Los Angeles til en rørende lav leje.

Men der er mystiske ting på færde. Køkkenlampen udsender sort lys, uanset hvilken pære han skruer i, og der krabler grønne, syvbenede kakerlakker rundt.

Desuden har bygningen sin helt egen elforsyning og er i sin tid bygget med hjælp fra bl.a. den excentriske opfinder Nikola Tesla.

Som om det ikke var nok, er en af lejlighederne forseglet med enorme hængelåse, og det hele styres af en vicevært, der opfører sig dybt besynderligt. Det lyder alt sammen ret sært, og det er det også.

For 14 er kun første bog ud af foreløbig fire i Peter Clines’ såkaldte Threshold-serie, hvor skiftende hovedpersoner bakser med altædende multidimensionelle væsener og med den dommedagskult, som tilbeder dem.

I de følgende bøger, The Fold, Terminus og Dead Moon, udfoldes universet yderligere. Der er undertiden visse gengangere i persongalleriet, men ellers kan bøgerne fint læses selvstændigt.

Bøgerne i Threshold-serien er en mærkværdig blanding af Cthulhu-horror, sci-fi, fantasy og rummer desuden masser af popkulturelle referencer.

Og så er de – hvilket ikke er helt uvæsentligt – både underholdende og velskrevne. Så giv dem en chance, hvis der er plads til kultister og tentakelmonstre i læseplanen.

Titel: 14, The Fold, Terminus og Dead Moon (Threshold-serien) / Forfatter: Peter Clines

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S