Bøger: Kultister, Nikola Tesla og ældgammel ondskab

Peter Clines’ Threshold-serie blander horror, Cthulhu-myter og science-fiction, og resultatet er både fybt mærkværdigt og overraskende underholdende.

Artikel top billede

Hovedpersonen i bogen ”14” føler, at han har vundet i lotteriet, da han finder en attraktiv lejlighed i Los Angeles til en rørende lav leje.

Men der er mystiske ting på færde. Køkkenlampen udsender sort lys, uanset hvilken pære han skruer i, og der krabler grønne, syvbenede kakerlakker rundt.

Desuden har bygningen sin helt egen elforsyning og er i sin tid bygget med hjælp fra bl.a. den excentriske opfinder Nikola Tesla.

Som om det ikke var nok, er en af lejlighederne forseglet med enorme hængelåse, og det hele styres af en vicevært, der opfører sig dybt besynderligt. Det lyder alt sammen ret sært, og det er det også.

For 14 er kun første bog ud af foreløbig fire i Peter Clines’ såkaldte Threshold-serie, hvor skiftende hovedpersoner bakser med altædende multidimensionelle væsener og med den dommedagskult, som tilbeder dem.

I de følgende bøger, The Fold, Terminus og Dead Moon, udfoldes universet yderligere. Der er undertiden visse gengangere i persongalleriet, men ellers kan bøgerne fint læses selvstændigt.

Bøgerne i Threshold-serien er en mærkværdig blanding af Cthulhu-horror, sci-fi, fantasy og rummer desuden masser af popkulturelle referencer.

Og så er de – hvilket ikke er helt uvæsentligt – både underholdende og velskrevne. Så giv dem en chance, hvis der er plads til kultister og tentakelmonstre i læseplanen.

Titel: 14, The Fold, Terminus og Dead Moon (Threshold-serien) / Forfatter: Peter Clines

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS