Bøger: Kultister, Nikola Tesla og ældgammel ondskab

Peter Clines’ Threshold-serie blander horror, Cthulhu-myter og science-fiction, og resultatet er både fybt mærkværdigt og overraskende underholdende.

Artikel top billede

Hovedpersonen i bogen ”14” føler, at han har vundet i lotteriet, da han finder en attraktiv lejlighed i Los Angeles til en rørende lav leje.

Men der er mystiske ting på færde. Køkkenlampen udsender sort lys, uanset hvilken pære han skruer i, og der krabler grønne, syvbenede kakerlakker rundt.

Desuden har bygningen sin helt egen elforsyning og er i sin tid bygget med hjælp fra bl.a. den excentriske opfinder Nikola Tesla.

Som om det ikke var nok, er en af lejlighederne forseglet med enorme hængelåse, og det hele styres af en vicevært, der opfører sig dybt besynderligt. Det lyder alt sammen ret sært, og det er det også.

For 14 er kun første bog ud af foreløbig fire i Peter Clines’ såkaldte Threshold-serie, hvor skiftende hovedpersoner bakser med altædende multidimensionelle væsener og med den dommedagskult, som tilbeder dem.

I de følgende bøger, The Fold, Terminus og Dead Moon, udfoldes universet yderligere. Der er undertiden visse gengangere i persongalleriet, men ellers kan bøgerne fint læses selvstændigt.

Bøgerne i Threshold-serien er en mærkværdig blanding af Cthulhu-horror, sci-fi, fantasy og rummer desuden masser af popkulturelle referencer.

Og så er de – hvilket ikke er helt uvæsentligt – både underholdende og velskrevne. Så giv dem en chance, hvis der er plads til kultister og tentakelmonstre i læseplanen.

Titel: 14, The Fold, Terminus og Dead Moon (Threshold-serien) / Forfatter: Peter Clines

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job