Microsoft fik indsat reklamer i Windows Stifinder ved en fejl: "Det var eksperimentelt"

Det er var ikke meningen, at offentligheden skulle se reklamerne i Stifinder, og det er ikke en del af plannerne lige nu, da det var et eksperimentalbanner, men det betyder dog, at det er, noget Microsoft arbejder på.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Da Windows udgav sin nye insider build 22572 tydede det på, at der ville komme reklamer i File Explorer – eller Stifinder, som den kaldes.

Det skrev blandt andet mediet Thurrott, efter Twitter-bruger Florian havde opdaget det.

Det var dog ikke meningen, at reklamerne i Stifinder skulle se dagens lys.

"Dette var et eksperimentelt banner, som ikke var beregnet til at blive publiceret eksternt og var slukket," siger Brandon LeBlanc, senior program manager for Windows, i en erklæring til The Verge.

Citatet er relativt kortfattet, men det betyder dog, at Microsoft allerede eksperimentere med en funktion, som kan gøre det muligt at indsætte reklamer i Stifinder til Windows 11.

Der nævnes ikke noget om, hvorvidt det er Microsofts plan at sætte reklamer i Stifinder i fremtiden eller ej.

Det ville da heller ikke være første gang, der ville være reklamer i Stifinder. Ifølge The Verge indsatte Microsoft et reklamebanner for Onedriv i Stifinder i Windows 10 tilbage i 2017.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job