Her er Microsofts nye intelligente webcam – mød Surface Hub 2 Smart Camera

Microsoft er klar med et helt nyt webcam, der er designet til selskabets Surface Hub 2-skærm.

Artikel top billede

Microsoft har netop præsenteret et helt nyt webcam, der er tiltænkt selskabets gigantiske touch-styrede skærm, Surface Hub 2.

Kameraet gør ifølge Microsoft brug af kunstig intelligens til at sikre, at motivet forbliver i billederammen og tilpasser samtidig billedet til lysforholdene.

Derudover sørger kameraet også for at sikre, at vidvinkelobjektivet ikke skævvrider billedet.

”Vores team har lagt enormt meget arbejde i at fintune kameraet og sikre, at det fanger alt, hvad der sker i lokalet, samtidig med at billedet fremstår både smooth og naturligt,” lyder det fra Steven Bathiche, direktør for Windows and devices-divisionen hos Microsoft, ifølge en meddelelse fra selskabet.

Sensor på 12 megapixel

Kameraet er udstyret med en 12 megapixel sensor, et vidvinkelkamera som dækker 136 grader og sidst men ikke mindst en teraflop computerkraft, hvilket er mere end den regnekraft, som sad i den hedengange Xbox 360.

Det er meningen, at Surface Hub 2 Smart Camera skal placers på toppen af en Surface Hub 2.

Den amerikanske pris for kameraet lyder på 799,99 dollar, hvilket svarer til 5.400 kroner.

En høj pris for webcam, men det dog kun et greb i lommen sammenliget med de 160.000 kroner, som en Surface Hub 2S-skærm på 85 tommer koster.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job