Kyndryl har nu aftaler med verdens tre største cloud-leverandører - der tidligere var konkurrenter: "Vi kommer ikke længere kun med IBM-løsninger"

Efter Kyndryl blev udskilt fra IBM, har selskabet haft travlt med at indgå partnerskaber med verdens største cloud-leverandører, der tidligere var konkurrenter. "Vi kommer ikke længere kun med IBM-løsninger og forsøger at få disse til at være løsning på alle vore kunders problemer," fortæller Kyndryls danske landechef, Bent Larsen.

Artikel top billede

Bent Larsen, administrerende direktør for Kyndryl Danmark. (Foto: pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Kyndryl nu kan indgå partnerskaber med tidligere konkurrenter
  • Indblik i Kyndryls strategi i Danmark
667
3:30 min
Det er en ny fager verden, som Kyndryl er vågnet op til efter, at selskabet har løsrevet sig fra IBM.

Pludselig viser der sig muligheder, der før var utænkelige.

Det gælder især for forretningsmuligheder og samarbejder, der nu kan plukkes som modne frugter, da Kyndryl ikke er afhængige af at gå i markedet kun med IBM-produkter på hylderne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S