Kyndryl har nu aftaler med verdens tre største cloud-leverandører - der tidligere var konkurrenter: "Vi kommer ikke længere kun med IBM-løsninger"

Efter Kyndryl blev udskilt fra IBM, har selskabet haft travlt med at indgå partnerskaber med verdens største cloud-leverandører, der tidligere var konkurrenter. "Vi kommer ikke længere kun med IBM-løsninger og forsøger at få disse til at være løsning på alle vore kunders problemer," fortæller Kyndryls danske landechef, Bent Larsen.

Artikel top billede

Bent Larsen, administrerende direktør for Kyndryl Danmark. (Foto: pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Kyndryl nu kan indgå partnerskaber med tidligere konkurrenter
  • Indblik i Kyndryls strategi i Danmark
667
3:30 min
Det er en ny fager verden, som Kyndryl er vågnet op til efter, at selskabet har løsrevet sig fra IBM.

Pludselig viser der sig muligheder, der før var utænkelige.

Det gælder især for forretningsmuligheder og samarbejder, der nu kan plukkes som modne frugter, da Kyndryl ikke er afhængige af at gå i markedet kun med IBM-produkter på hylderne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S