Artikel top billede

(Foto: IBM)

Staten køber splinterny mainframe til statsregnskabet: Se specs på mainframen til millioner af kroner her

Staten anskaffer sig splinterny mainframe til de to 30 år gamle it-systemer, der i dag anvendes til at udarbejde finanslov og statsregnskab. Inden for nogle år skal systemerne helt skrottes. Se specs på den nye mainframe til 6,4 millioner kroner her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om statens nye mainframe.
  • Se hvem der skal levere den nye maskine.
  • Se hvad mainframen anvendes til - og hvad tidshorisonten er.
380
2 min
Netop som staten er ved at løbe en total udskiftning af to af sine tudsegamle it-systemer i gang, er den nødt til at investere millioner af kroner i opgradering af sin gamle mainframe.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for