Staten køber splinterny mainframe til statsregnskabet: Se specs på mainframen til millioner af kroner her

Staten anskaffer sig splinterny mainframe til de to 30 år gamle it-systemer, der i dag anvendes til at udarbejde finanslov og statsregnskab. Inden for nogle år skal systemerne helt skrottes. Se specs på den nye mainframe til 6,4 millioner kroner her.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om statens nye mainframe.
  • Se hvem der skal levere den nye maskine.
  • Se hvad mainframen anvendes til - og hvad tidshorisonten er.
380
2 min
Netop som staten er ved at løbe en total udskiftning af to af sine tudsegamle it-systemer i gang, er den nødt til at investere millioner af kroner i opgradering af sin gamle mainframe.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos