Amerikansk software-virksomhed accepterer købstilbud på 65 milliarder kroner

Den amerikanske software-virksomhed Anaplan er på vej til at blive opkøbt for 65 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Softwareproducenten Anaplan Inc oplyser sagde søndag, at den har accepteret et opkøbstilbud af Thoma Bravo LP for 9,65 milliarder dollar svarende til cirka 65 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Aftalen vil give de nuværende investorer 66 dollar per aktie, en præmie på mere end 30 procent i forhold til selskabets sidste lukkekurs i fredags.

Anaplan står bag cloud-baseret software, der hjælper virksomheder med at modellere forskellige prognoseresultater og har mere end 1.900 kunder verden over.

Det mange milliarder kroners opkøb er den seneste i softwaresektoren, hvis hurtige vækst under COVID-19-pandemien har tiltrukket interesse fra kapitalselskaber.

Amerikanske Citrix blev for ikke lang tid siden opkøbt for 109 milliarder kroner af kapitalfondene Elliot Investment Management og Vista Equity Partners

De planlægger nu at fusionere Citrix med det amerikanske BI-selskab Tibco Software.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen