Streaming: Kraften er stadig stærk med Obi-Wan

Over seks episoder får vi en del af svaret på, hvad den gamle jediridder fordrev tiden med, inden han tog Luke Skywalker under armen og igen drog ud i en galakse langt, langt væk.

Artikel top billede

"These aren’t the droids you’re looking for. You can go about your business..”

Kraften er som bekendt stærk med Obi-Wan Kenobi, og det er barnemad for ham at lave jedi mind tricks på Imperiets fodtusser.

Men han var alligevel nødt til at bøje sig for overmagten og gå i eksil på ørkenplaneten Tatooine, da Imperiet med Palpatine i spidsen nedkæmpede hans fæller – og hans indebrændte elev Anakin Skywalker tog navneforandring til Darth Vader.

Men hvad skete der i alle de mellemliggende år, inden jedimesteren tog Luke under armen og forlod Tatooine sammen med Han Solo og Chewbacca?

Det er præcis hvad den kommende serie Obi-Wan Kenobi på Disney+ handler om. Her spilles hovedrollen af Ewan McGregor, der også gjorde en rigtig god figur i de ellers lidt ujævne prequels, Star Wars I, II og III.

I de mellemliggende år er McGregor blevet nogle år ældre og kan med større troværdighed spille Obi-Wan i årene før de klassiske Star Wars-fortællinger, der jo blev indledt med A New Hope (og hvor rollen tilhørte den ældre Sir Alec Guinness).

Serien har premiere 25. maj og foregår ti år efter Jediordenens fald.

Den vil over seks episoder fortælle historien om, hvordan Obi-Wan både holder øje med den unge Luke og samtidig selv jages af Imperiets agenter med en såkaldt inkvisitor i spidsen.

Det lyder ikke spor rart. Men i det mindste ved vi jo med sikkerhed, at den gamle jedimester først møder sit endeligt på Dødsstjernen mange år senere, så mon ikke det alt sammen går alligevel.

I øvrigt byder serien også på gensyn med andre skuespillere fra de tre prequels, bl.a. Hayden Christensen, der spillede Anakin og derfor denne gang formentlig optræder med maske og middelsvær bronkitis.

Se traileren til Obi-Wan Kenobi her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS