Norlys-ejere giver grønt lys til salg af tredjedel af fiberforretningen

Der er givet grønt lys fra Norlys' ejere til at gennemføre salget af godt en tredjedel af fiberforretning til hollandske og franske investorer i en af de ‘største handler med et fibernet i Europa.’ Prisen er angiveligt godt otte milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Norlys ser ud til at gennemføre salget af godt en tredjedel af sin fiberforretning i en kæmpehandel, som ifølge selskabet er en af de ‘største handler med et fibernet i Europa’ nogensinde.

Køberne af 35 procent af fiberforretningen Norlys Tele er den hollandske pensionsfond PGGM og det franske investeringsselskab EDF Invest.

CEO hos Norlys, Niels Duedahl, meddeler via Linkedin, at Norlys i går tirsdag stemte ja til salget.

Et overvældende flertal på 90 procent af Norlys' repræsentantskab stemte ja til handlen, oplyser han.

Norlys repræsentantskab består af knap 700 medlemmer fordelt over det meste af Jylland.

Efter repræsentantskabets godkendelse udestår en formel godkendelse fra Erhvervsstyrelsen efter reglerne om udenlandske investeringer. Den forventes at falde inden for et par måneder, hvorefter handlen vil være en realitet.

Direktør Niels Duedahl har tidligere fortalt, at pengene kan styrke Norlys' udvikling markant.

Selskabet har blandt andet planer om at købe en af Danmarks store mobiloperatører, som tæller Telia, 3, TDC Mobil og Telenor.

"Vi kommer helt klart til fortsat at gå efter den mobilposition, som vi i lang tid har ønsket at have, og det har vi også kapitalstrukturen til nu," siger Niels Duedahl til avisen.

Norlys er en sammenlægning af de tidligere tele- og energiselskaber SE og Eniig, der fusionerede i 2019.

Sidenhen har selskabet arbejdet på at omstrukturere sig selv, og tidligere har Norlys meddelt, at man blandt andet vil opsætte 300.000 nye ladestandere fordelt over hele landet.

Norlys er et andelsselskab. Det betyder, at koncernen er ejet af omkring 700.000 andelshavere.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect