Nvidia åbner for chip-samarbejde med Intel

CEO hos Nvidia vil undersøge muligheden for, at Intel kan overtage produktionen af Nvidias chips.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidia er interesseret i at udforske brugen af ​​Intel til fremstilling af sine chips.

Det siger Nvidias direktør Jensen Huang, skriver Reuters.

"De er interesserede i, at vi bruger deres støberier. Vi er meget interesserede i at udforske det," siger Nvidia-CEO'en ifølge Reuters.

Han tilføjede, at diskussionen vil tage tid, da det handler om at integrere forsyningskæder.

Intels direktør Pat Gelsinger har bekræftet overfor Reuters, at der er igangværende diskussioner med Nvidia.

I øjeblikket bygger Taiwan Semiconductor Manufacturing hovedparten af ​​Nvidia-chips

Adspurgt om, hvorvidt han ville være bekymret for at arbejde med en konkurrent som Intel, sagde Nvida-CEO'en, at tillid til og samarbejde er nøglen, og Nvidia har samarbejdet med mange virksomheder, inklusive Intel i lang tid.

"Intel har kendt vores hemmeligheder i årevis," siger han ifølge Reuters.

Tidligt sidste år besluttede Intel, som hovedsageligt producerede egne chips, at udvide forretningen til også at fremstille chips, som andre designer.

Intel har annonceret adskillige multimilliard-dollar-projekter til nye produktionscentre i USA og Europa.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S