Nvidia åbner for chip-samarbejde med Intel

CEO hos Nvidia vil undersøge muligheden for, at Intel kan overtage produktionen af Nvidias chips.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidia er interesseret i at udforske brugen af ​​Intel til fremstilling af sine chips.

Det siger Nvidias direktør Jensen Huang, skriver Reuters.

"De er interesserede i, at vi bruger deres støberier. Vi er meget interesserede i at udforske det," siger Nvidia-CEO'en ifølge Reuters.

Han tilføjede, at diskussionen vil tage tid, da det handler om at integrere forsyningskæder.

Intels direktør Pat Gelsinger har bekræftet overfor Reuters, at der er igangværende diskussioner med Nvidia.

I øjeblikket bygger Taiwan Semiconductor Manufacturing hovedparten af ​​Nvidia-chips

Adspurgt om, hvorvidt han ville være bekymret for at arbejde med en konkurrent som Intel, sagde Nvida-CEO'en, at tillid til og samarbejde er nøglen, og Nvidia har samarbejdet med mange virksomheder, inklusive Intel i lang tid.

"Intel har kendt vores hemmeligheder i årevis," siger han ifølge Reuters.

Tidligt sidste år besluttede Intel, som hovedsageligt producerede egne chips, at udvide forretningen til også at fremstille chips, som andre designer.

Intel har annonceret adskillige multimilliard-dollar-projekter til nye produktionscentre i USA og Europa.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S