Nvidia åbner for chip-samarbejde med Intel

CEO hos Nvidia vil undersøge muligheden for, at Intel kan overtage produktionen af Nvidias chips.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidia er interesseret i at udforske brugen af ​​Intel til fremstilling af sine chips.

Det siger Nvidias direktør Jensen Huang, skriver Reuters.

"De er interesserede i, at vi bruger deres støberier. Vi er meget interesserede i at udforske det," siger Nvidia-CEO'en ifølge Reuters.

Han tilføjede, at diskussionen vil tage tid, da det handler om at integrere forsyningskæder.

Intels direktør Pat Gelsinger har bekræftet overfor Reuters, at der er igangværende diskussioner med Nvidia.

I øjeblikket bygger Taiwan Semiconductor Manufacturing hovedparten af ​​Nvidia-chips

Adspurgt om, hvorvidt han ville være bekymret for at arbejde med en konkurrent som Intel, sagde Nvida-CEO'en, at tillid til og samarbejde er nøglen, og Nvidia har samarbejdet med mange virksomheder, inklusive Intel i lang tid.

"Intel har kendt vores hemmeligheder i årevis," siger han ifølge Reuters.

Tidligt sidste år besluttede Intel, som hovedsageligt producerede egne chips, at udvide forretningen til også at fremstille chips, som andre designer.

Intel har annonceret adskillige multimilliard-dollar-projekter til nye produktionscentre i USA og Europa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S