Ukraine får nej til at anvende et af verdens mest berygtede spion-programmer

Ukraine får blankt nej til sin anmodning om at købe et af verdens mest effektive og berygtede spion-programmer, Pegasus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Den israelske regering siger blankt nej til Ukraines anmodning om at få lov til at købe et af verdens mest effektive - og berygtede - it-systemer, Pegasus.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.

Programmet er udviklet af israelske NSO Group.

Og det er den israelske regering, der nu vender tommelfingeren nedad til Ukraines anmodning om at få lov til at anvende systemet.

The Guardian skriver, at afvisningen skyldes, at israelerne ikke vil lægge sig ud med Rusland, som de frygter vil inddrage Israel i konflikten med Ukraine.

Ukraines præsident, Volodymir Zelenskiy, kritiserede fornylig det israelske parlament, Knesset, for ikke at have givet våben til Ukraine eller indført sanktioner mod Rusland.

Ifølge The Guardian har Ukraine siden 2019 lobbyet Israel i et forsøg på at få lov til at købe Pegasus.

Ifølge avisen flugter salget af Pegasus ofte med Israels udenrigspolitiske interesser.

Den berygtede spyware er blevet andet i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Frankrig og Uganda.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Ukraine har tidligere taget et andet kontroversielt it-værktøj i brug, nemlig Clearview AI.

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job