Ukraine får nej til at anvende et af verdens mest berygtede spion-programmer

Ukraine får blankt nej til sin anmodning om at købe et af verdens mest effektive og berygtede spion-programmer, Pegasus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Den israelske regering siger blankt nej til Ukraines anmodning om at få lov til at købe et af verdens mest effektive - og berygtede - it-systemer, Pegasus.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.

Programmet er udviklet af israelske NSO Group.

Og det er den israelske regering, der nu vender tommelfingeren nedad til Ukraines anmodning om at få lov til at anvende systemet.

The Guardian skriver, at afvisningen skyldes, at israelerne ikke vil lægge sig ud med Rusland, som de frygter vil inddrage Israel i konflikten med Ukraine.

Ukraines præsident, Volodymir Zelenskiy, kritiserede fornylig det israelske parlament, Knesset, for ikke at have givet våben til Ukraine eller indført sanktioner mod Rusland.

Ifølge The Guardian har Ukraine siden 2019 lobbyet Israel i et forsøg på at få lov til at købe Pegasus.

Ifølge avisen flugter salget af Pegasus ofte med Israels udenrigspolitiske interesser.

Den berygtede spyware er blevet andet i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Frankrig og Uganda.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Ukraine har tidligere taget et andet kontroversielt it-værktøj i brug, nemlig Clearview AI.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job