Ukraine får nej til at anvende et af verdens mest berygtede spion-programmer

Ukraine får blankt nej til sin anmodning om at købe et af verdens mest effektive og berygtede spion-programmer, Pegasus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Google Maps)

Den israelske regering siger blankt nej til Ukraines anmodning om at få lov til at købe et af verdens mest effektive - og berygtede - it-systemer, Pegasus.

Det frygtede program kan i det skjulte anvendes til at sikre sig fuld adgang til andres telefoner - inklusive kameraer og mikrofon, billeder, apps og alt andet samtidig med, at det er næsten umuligt at spore.

Programmet er så effektivt, at EU mener, at det er en trussel mod vores fundamentale rettigheder til privatliv og vil derfor have det helt forbudt.

Programmet er udviklet af israelske NSO Group.

Og det er den israelske regering, der nu vender tommelfingeren nedad til Ukraines anmodning om at få lov til at anvende systemet.

The Guardian skriver, at afvisningen skyldes, at israelerne ikke vil lægge sig ud med Rusland, som de frygter vil inddrage Israel i konflikten med Ukraine.

Ukraines præsident, Volodymir Zelenskiy, kritiserede fornylig det israelske parlament, Knesset, for ikke at have givet våben til Ukraine eller indført sanktioner mod Rusland.

Ifølge The Guardian har Ukraine siden 2019 lobbyet Israel i et forsøg på at få lov til at købe Pegasus.

Ifølge avisen flugter salget af Pegasus ofte med Israels udenrigspolitiske interesser.

Den berygtede spyware er blevet andet i blandt andet Ungarn, Saudiarabien, Spanien, Frankrig og Uganda.

NSO Group har altid fastholdt, at spyware-programmet er udviklet til at blive anvendt af stater til bekæmpelse af terrorister og forbrydere.

Ukraine har tidligere taget et andet kontroversielt it-værktøj i brug, nemlig Clearview AI.

Læses lige nu

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S