Kontroversielle Clearview hævder at vil hjælpe den ukrainske hær, men er det hele bare pr-bluf?

Det amerikanske ansigtsgenkendelsesfirma Clearview AI hævder, at dets teknologi skal bruges af det ukrainske militærs kamp mod den russiske invasion. Men hvad er Clearview for et firma, og kan vi i det hele taget stole på selskabets udmeldinger?

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få blive klogere på Clearview AI og selskabets stiftere
  • Få indsigt i selskabets teknologi, og hvad den bliver anvendt
1.309
6:45 min
Ansigtsgenkendelsesfirmaet Clearview AI har gennem de seneste år været ramt af hård kritik og afstandstagen fra både politikere og privacy-aktivister.

Men søndag meddelte selskabet ifølge nyhedsbureauet Reuters, at det planlægger at forsyne de ukrainske myndigheder med sin ansigtsgenkendelsesteknologi, som blandt andet skal bruges ved ukrainske militærcheckpoints.

Spørgsmålet er dog, om det er pr-bluf, eller måske et forsøg på at vinde goodwill og bryde det tabu, der i Vesten er forbundet med omfattende brug af ansigtskendelse?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job