USA: Kaspersky er en "uacceptabel" trussel mod den nationale sikkerhed

De amerikanske myndigheder har tilføjet det russiske cybersikkerhedsselskab Kaspersky til listen over selskaber, der udgør en trussel mod den nationale sikkerhed.

Artikel top billede

Selvom vi kun er i marts, har det russiske it-sikkerhedsselskab Kaspersky allerede haft et ganske hårdt år.

Efter krigen i Ukraine brød ud har selskabet modtaget både kritik og boykots.

Blandt andet har tyske myndigheder udsendt en advarsel mod at bruge selskabets produkter, men Italiens regering har erklæret, at landet vil begrænse brugen af den russiske virksomhed.

Derudover har også flere danske myndigheder droppet Kaspersky.

Og nu har USA vurderet, at det russiske selskab er en risiko mod landets sikkerhed.

Myndigheden The Federal Communications Commission (FCC) tilføjet Kaspersky til listen over selskaber, som udgør en ”uacceptabel risiko for USA's nationale sikkerhed.”

Det skriver blandt andre medierne Reuters og The Verge.

"Trusler fra kinesiske og russiske statsstøttede enheder"

Derudover er de to kinesiske selskaber China Telecom og China Mobile International USA også blevet tilføjet til listen.

"Deres tilføjelse (til listen, red.), såvel som Kaspersky Labs, vil hjælpe med at sikre vores netværk mod trusler fra kinesiske og russiske statsstøttede enheder, der søger at engagere sig i spionage og på anden måde skade USA’s interesser," udtaler Brendan Carr, kommissær hos FCC i en pressemeddelelse.

Kaspersky har reageret på at komme på listen med en pressemeddelelse, hvori det fremgår, at der er skuffelse fra Kasperskys side over beslutningen.

"Denne beslutning er ikke baseret på nogen teknisk vurdering af Kaspersky-produkter – som virksomheden løbende går ind for – men er i stedet truffet på politiske grunde," fremgår det af meddelelsen.

Det var omtrent samme svar, det russiske selskab gav, da tyske myndigheder frarådede at benytte selskabets produkter tidligere på måneden, hvor beslutningen også blev kaldt politisk.

Kaspersky skriver derudover, at selskabets ledelse opfatter den amerikanske regerings forbud fra 2017 mod at offentlige myndigheder må bruge selskabets systemer som forfatningsstridigt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S