USA: Kaspersky er en "uacceptabel" trussel mod den nationale sikkerhed

De amerikanske myndigheder har tilføjet det russiske cybersikkerhedsselskab Kaspersky til listen over selskaber, der udgør en trussel mod den nationale sikkerhed.

Artikel top billede

Selvom vi kun er i marts, har det russiske it-sikkerhedsselskab Kaspersky allerede haft et ganske hårdt år.

Efter krigen i Ukraine brød ud har selskabet modtaget både kritik og boykots.

Blandt andet har tyske myndigheder udsendt en advarsel mod at bruge selskabets produkter, men Italiens regering har erklæret, at landet vil begrænse brugen af den russiske virksomhed.

Derudover har også flere danske myndigheder droppet Kaspersky.

Og nu har USA vurderet, at det russiske selskab er en risiko mod landets sikkerhed.

Myndigheden The Federal Communications Commission (FCC) tilføjet Kaspersky til listen over selskaber, som udgør en ”uacceptabel risiko for USA's nationale sikkerhed.”

Det skriver blandt andre medierne Reuters og The Verge.

"Trusler fra kinesiske og russiske statsstøttede enheder"

Derudover er de to kinesiske selskaber China Telecom og China Mobile International USA også blevet tilføjet til listen.

"Deres tilføjelse (til listen, red.), såvel som Kaspersky Labs, vil hjælpe med at sikre vores netværk mod trusler fra kinesiske og russiske statsstøttede enheder, der søger at engagere sig i spionage og på anden måde skade USA’s interesser," udtaler Brendan Carr, kommissær hos FCC i en pressemeddelelse.

Kaspersky har reageret på at komme på listen med en pressemeddelelse, hvori det fremgår, at der er skuffelse fra Kasperskys side over beslutningen.

"Denne beslutning er ikke baseret på nogen teknisk vurdering af Kaspersky-produkter – som virksomheden løbende går ind for – men er i stedet truffet på politiske grunde," fremgår det af meddelelsen.

Det var omtrent samme svar, det russiske selskab gav, da tyske myndigheder frarådede at benytte selskabets produkter tidligere på måneden, hvor beslutningen også blev kaldt politisk.

Kaspersky skriver derudover, at selskabets ledelse opfatter den amerikanske regerings forbud fra 2017 mod at offentlige myndigheder må bruge selskabets systemer som forfatningsstridigt.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job