Sådan arbejder Lars Ole Dybdal på at rydde op i politiets gamle it: "Jeg plejer at bruge billedet af en god gammeldags Volvo B18-motor"

Interview: Computerworld møder Rigspolitiets øverste it-ansvarlige Lars Ole Dybdal, der i et stort interview fortæller om den særlige udfordring, politiet kæmper med i forhold til gammel it. "Jeg tænker hele tiden på, hvad vi kan gøre mere af, hvad vi kan accelerere, og om vi har den rette prioritering af indsatserne," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i Lars Ole Dybdals planer med politiets it
  • Hvorfor det godt kan give mening at holde liv i gammel it
  • Om Lars Ole Dybdal åbner en champagne når det er lykkes at forny 25-år gammel aftale hos DXC
1.364
7 min
"Jeg tror mange har gammel it. Men vi har rigtig meget."

Ordene falder fra Lars Ole Dybdal, direktør for Koncern IT ved Rigspolitiet, da Computerworld møder ham på sin hjemmebane i Hvidovre.

På Landlystvej 34 lidt uden for centrum af København er Lars Ole Dybdals kontor ud over det obligatoriske hævesænkebord også indrettet med et længere mødebord, hvorfra politiets øverste it-myndighedsansvarlige kan lægge de planer, der skal til for at rykke politiets it ind i en moderne digital tidsalder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S