HP hiver checkhæftet frem – vil købe Jabra-konkurrent i tocifret milliardhandel

HP vil købe selskabet Poly, som er direkte konkurrent til det GN-ejede selskab Jabra. Der er tale om en handel i milliardklassen.

Artikel top billede

(Foto: Jens Holm)

It-selskabet HP har mandag annonceret et ønske om at købe lyd- og videoenheds-producenten Poly for 1,7 milliarder dollar – hvilket svarer til 11,5 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Inklusive gæld er handelen vurderet til 22,3 milliarder, skriver mediet.

Handelen sker, da HP vil kapitalisere yderligere på den store mængde hybridarbejde på arbejdsmarkedet.

"Opblomstringen af hybridkontoret skaber en gang i en generation mulighed for at omdefinere den måde, arbejdet udføres på," udtaler HP’s administrerende direktør Enrique Lores ifølge mediet.

Det er forventningen, at handelen går igennem i slutningen af året.

Poly, som tidligere hed Plantronics og blandt andet laver høretelefoner, er en direkte konkurrent til det danske selskab Jabra, som er ejet af GN Store Nord.

Ifølge Reuters er Poly forpligtet til at betale 446 millioner kroner, hvis aftalen opsiges.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S