HP hiver checkhæftet frem – vil købe Jabra-konkurrent i tocifret milliardhandel

HP vil købe selskabet Poly, som er direkte konkurrent til det GN-ejede selskab Jabra. Der er tale om en handel i milliardklassen.

Artikel top billede

(Foto: Jens Holm)

It-selskabet HP har mandag annonceret et ønske om at købe lyd- og videoenheds-producenten Poly for 1,7 milliarder dollar – hvilket svarer til 11,5 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Inklusive gæld er handelen vurderet til 22,3 milliarder, skriver mediet.

Handelen sker, da HP vil kapitalisere yderligere på den store mængde hybridarbejde på arbejdsmarkedet.

"Opblomstringen af hybridkontoret skaber en gang i en generation mulighed for at omdefinere den måde, arbejdet udføres på," udtaler HP’s administrerende direktør Enrique Lores ifølge mediet.

Det er forventningen, at handelen går igennem i slutningen af året.

Poly, som tidligere hed Plantronics og blandt andet laver høretelefoner, er en direkte konkurrent til det danske selskab Jabra, som er ejet af GN Store Nord.

Ifølge Reuters er Poly forpligtet til at betale 446 millioner kroner, hvis aftalen opsiges.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job