HP hiver checkhæftet frem – vil købe Jabra-konkurrent i tocifret milliardhandel

HP vil købe selskabet Poly, som er direkte konkurrent til det GN-ejede selskab Jabra. Der er tale om en handel i milliardklassen.

Artikel top billede

(Foto: Jens Holm)

It-selskabet HP har mandag annonceret et ønske om at købe lyd- og videoenheds-producenten Poly for 1,7 milliarder dollar – hvilket svarer til 11,5 milliarder kroner.

Det skriver Reuters.

Inklusive gæld er handelen vurderet til 22,3 milliarder, skriver mediet.

Handelen sker, da HP vil kapitalisere yderligere på den store mængde hybridarbejde på arbejdsmarkedet.

"Opblomstringen af hybridkontoret skaber en gang i en generation mulighed for at omdefinere den måde, arbejdet udføres på," udtaler HP’s administrerende direktør Enrique Lores ifølge mediet.

Det er forventningen, at handelen går igennem i slutningen af året.

Poly, som tidligere hed Plantronics og blandt andet laver høretelefoner, er en direkte konkurrent til det danske selskab Jabra, som er ejet af GN Store Nord.

Ifølge Reuters er Poly forpligtet til at betale 446 millioner kroner, hvis aftalen opsiges.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS