Danske Jabra satser stort på nyt marked "Det vil være vanskeligt at gennemføre uden at gøre det gennem opkøb"

Jabras opkøb af Steel Series sidste år skal bruges til at få en luns af det voksende marked for gamingudstyr.

Artikel top billede

Det danske lydfirma Jabra, der er ejet af GN Audio og især er kendt for sine trådløse hovedtelefoner, satser på at erobre en luns af gaming-markedet til næste år.

Det skriver Berlingske.

Den aggressive satsning på gaming-markedet er blandt andet blevet mulig takket være selskabets opkøb af det dansk-stiftede gamer-brand Steel Series, der blev købt for otte milliarder kroner tidligere på året.

”Folk har i årevis spurgt, om vi ikke skal ind på spilmarkedet, men det vil være vanskeligt at gennemføre uden at gøre det gennem opkøb. Steel Series er et ledende mærke i den højere ende af spiludstyr med fokus på lyd, tastaturer, mus med mere. Med opkøbet får vi adgang til et meget stort marked, hvor vi ikke er i dag, med over en milliard spillere, og som vokser med fem procent om året. Steel Series har positioneret sig stærkt og anerkendes som et højkvalitetsprodukt,” siger René Svendsen-Tune, topchef i GN Audio, til Berlingske.

Ramt af komponent-mangel

GN Audio-topchefen fortæller desuden til Berlingske, at selskabet i 2021 har været udfordret af den globale komponentmangel, hvilket betyder, at selskabet ikke hele tiden har kunne få produkterne ud på hylderne i den ønskede volume.

René Svendsen Tune har tidligere fortalt til Børsen, at selskabet har måtte nedjustere sine vækst-forventninger på grund af den uforudsigelighed som manglen på komponenter har skabt.

“Realiteterne er, at forudsigeligheden i komponentmarkedet og det vi får leveret, sammenlignet med det vi havde forventet, lige nu udvikler sig hastigt negativt. Når vi er blevet lovet 100, så får vi leveret 50. Så uforudsigeligheden er steget,” sagde han til Børsen i november.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S