Thorborg frygter lovbrud i forbindelse med Yourpay-konkurs: Dinero-kunders penge kan være gået tabt

Dinero-kunder kan stå til at miste op en million kroner i forbindelse med Yourpay-konkursen, hvor Martin Thorborg frygter, at loven ikke er blevet fulgt.

Artikel top billede

(Foto: Dinero)

Martin Thorborg, der er administrerende direktør for Visma Dinero, frygter, at betalingsselskabet Yourpay ikke har fulgt reglerne i forbindelse med selskabets konkurs i oktober, og derfor kan Dineros kunder komme til at lide et økonomisk tab.

Det siger han til mediet Itwatch, hvor han fortæller, at selskabets kunder har lige knap en million kroner i klemme i konkursen.

”Det er en konkurs, hvor det ser ud til, at man har overtrådt loven, og det er pisse ærgerligt, at der er nogen, der gør det. Det er ikke det, man forventer,” siger Martin Thorborg til Itwatch.

Striden handler om, hvorvidt Yourpay, som loven foreskriver, har overført kundernes penge til en speciel og særskilt sikringskonto, hvilket vil betyde, at de vil blive friholdt i forbindelse med en konkurs

Yourpays administrerende direktør Jens Christian Petersen, der tiltrådte 1. juli 2021 oplyser til IT-Watch, at han ikke mener, at loven er blevet brudt i hans tid som direktør, og hans forgænger Mathias Gajhede kalder kritikken forfejlet.

”Der er ingen hemmelighed i, at selskabet har været likviditetsmæssigt presset, blandt andet fordi at ejerkredsen ikke har villet være med til at tilføre midler, men vi har aldrig blandet merchants midler og selskabets egne midler,” siger Mathias Gajhede til Itwatch.

Forventede at reglerne blev fulgt

Martin Thorborg har tidligere i et interview med Computerworld slået fast, at han vurderede, at Dineros kunder vil være uberørt af konkurs, fordi han forventede at Yourpay havde fulgt reglerne.

"Da vi indgik aftalen med dem sikrede vi os, at vores kunders penge ryger ind på speciel konto, og det er i øvrigt også et krav fra Finanstilsynet,” sagde Martin Thorborg,

Så jeres kunder kan væres sikre på, at de ikke kommer til at lide tab?

“Det kommer de ikke til, hvis reglerne ellers er fulgt af Yourpay, og det forventer jeg naturligvis, at de er. Yourpay har i sin tid også bekræftet over for os, at de selvfølgelig følger reglerne,” lød svaret fra Martin Thorborg i oktober.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos