Thorborg frygter lovbrud i forbindelse med Yourpay-konkurs: Dinero-kunders penge kan være gået tabt

Dinero-kunder kan stå til at miste op en million kroner i forbindelse med Yourpay-konkursen, hvor Martin Thorborg frygter, at loven ikke er blevet fulgt.

Artikel top billede

(Foto: Dinero)

Martin Thorborg, der er administrerende direktør for Visma Dinero, frygter, at betalingsselskabet Yourpay ikke har fulgt reglerne i forbindelse med selskabets konkurs i oktober, og derfor kan Dineros kunder komme til at lide et økonomisk tab.

Det siger han til mediet Itwatch, hvor han fortæller, at selskabets kunder har lige knap en million kroner i klemme i konkursen.

”Det er en konkurs, hvor det ser ud til, at man har overtrådt loven, og det er pisse ærgerligt, at der er nogen, der gør det. Det er ikke det, man forventer,” siger Martin Thorborg til Itwatch.

Striden handler om, hvorvidt Yourpay, som loven foreskriver, har overført kundernes penge til en speciel og særskilt sikringskonto, hvilket vil betyde, at de vil blive friholdt i forbindelse med en konkurs

Yourpays administrerende direktør Jens Christian Petersen, der tiltrådte 1. juli 2021 oplyser til IT-Watch, at han ikke mener, at loven er blevet brudt i hans tid som direktør, og hans forgænger Mathias Gajhede kalder kritikken forfejlet.

”Der er ingen hemmelighed i, at selskabet har været likviditetsmæssigt presset, blandt andet fordi at ejerkredsen ikke har villet være med til at tilføre midler, men vi har aldrig blandet merchants midler og selskabets egne midler,” siger Mathias Gajhede til Itwatch.

Forventede at reglerne blev fulgt

Martin Thorborg har tidligere i et interview med Computerworld slået fast, at han vurderede, at Dineros kunder vil være uberørt af konkurs, fordi han forventede at Yourpay havde fulgt reglerne.

"Da vi indgik aftalen med dem sikrede vi os, at vores kunders penge ryger ind på speciel konto, og det er i øvrigt også et krav fra Finanstilsynet,” sagde Martin Thorborg,

Så jeres kunder kan væres sikre på, at de ikke kommer til at lide tab?

“Det kommer de ikke til, hvis reglerne ellers er fulgt af Yourpay, og det forventer jeg naturligvis, at de er. Yourpay har i sin tid også bekræftet over for os, at de selvfølgelig følger reglerne,” lød svaret fra Martin Thorborg i oktober.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S