Thorborg frygter lovbrud i forbindelse med Yourpay-konkurs: Dinero-kunders penge kan være gået tabt

Dinero-kunder kan stå til at miste op en million kroner i forbindelse med Yourpay-konkursen, hvor Martin Thorborg frygter, at loven ikke er blevet fulgt.

Artikel top billede

(Foto: Dinero)

Martin Thorborg, der er administrerende direktør for Visma Dinero, frygter, at betalingsselskabet Yourpay ikke har fulgt reglerne i forbindelse med selskabets konkurs i oktober, og derfor kan Dineros kunder komme til at lide et økonomisk tab.

Det siger han til mediet Itwatch, hvor han fortæller, at selskabets kunder har lige knap en million kroner i klemme i konkursen.

”Det er en konkurs, hvor det ser ud til, at man har overtrådt loven, og det er pisse ærgerligt, at der er nogen, der gør det. Det er ikke det, man forventer,” siger Martin Thorborg til Itwatch.

Striden handler om, hvorvidt Yourpay, som loven foreskriver, har overført kundernes penge til en speciel og særskilt sikringskonto, hvilket vil betyde, at de vil blive friholdt i forbindelse med en konkurs

Yourpays administrerende direktør Jens Christian Petersen, der tiltrådte 1. juli 2021 oplyser til IT-Watch, at han ikke mener, at loven er blevet brudt i hans tid som direktør, og hans forgænger Mathias Gajhede kalder kritikken forfejlet.

”Der er ingen hemmelighed i, at selskabet har været likviditetsmæssigt presset, blandt andet fordi at ejerkredsen ikke har villet være med til at tilføre midler, men vi har aldrig blandet merchants midler og selskabets egne midler,” siger Mathias Gajhede til Itwatch.

Forventede at reglerne blev fulgt

Martin Thorborg har tidligere i et interview med Computerworld slået fast, at han vurderede, at Dineros kunder vil være uberørt af konkurs, fordi han forventede at Yourpay havde fulgt reglerne.

"Da vi indgik aftalen med dem sikrede vi os, at vores kunders penge ryger ind på speciel konto, og det er i øvrigt også et krav fra Finanstilsynet,” sagde Martin Thorborg,

Så jeres kunder kan væres sikre på, at de ikke kommer til at lide tab?

“Det kommer de ikke til, hvis reglerne ellers er fulgt af Yourpay, og det forventer jeg naturligvis, at de er. Yourpay har i sin tid også bekræftet over for os, at de selvfølgelig følger reglerne,” lød svaret fra Martin Thorborg i oktober.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics