Dokumentar: Et monster med skræmmende høj profil

Jimmy Savile: A British Horror Story fortæller historien om den britiske überkendis og seksualforbryder, der i en menneskealder udnyttede sin status groft – og fik lov til det.

Artikel top billede

6. april får Netflix-serien Jimmy Savile: A British Horror Story premiere, og den er bogstaveligt talt ikke for børn.

Miniserien handler – som titlen antyder – om radio- og tv-vært Jimmy Savile, der gennem en menneskealder var toppen af poppen i Storbritannien.

Saville var på dybt excentrisk på klassisk britisk overmuch-facon, elsket af høj såvel som lav – og hang ud med premiereministre, kongehuset og The Beatles.

Han løb marathon, til han var godt oppe i 70’erne, var filantrop og frivillig hjælper på hospitaler, blev hædret med alle de ordener, man kunne komme i nærheden af, og ved sin død i 2011 fik han nærmest en statsmandsbegravelse.

Der var bare én hage ved det hele: Jimmy Savile udnyttede sin heltestatus til at misbruge et enormt antal mennesker seksuelt, børn og unge såvel som gamle.

Rygterne om Savile gik i årevis – de første sporadiske anklager dukkede op allerede i 1963 – og mange i blandt andet BBC havde angiveligt mistanke om, at nationalhelten var en noget anløben type.

Men gennem en kombination af kontakter, trusler og omverdenens stiltiende accept lykkedes det Savile at holde misbruget skjult, og først efter hans død som 84-årig kom der for alvor hul på bylden.

Jimmy Savile: A British Horror Story kommer helt oplagt til at fortælle en gennemført ubehagelig historie.

Men samtidig kan man håbe på, at den giver nogle bedre forklaringer på, hvordan et menneske med så høj profil og så gode venner de højeste steder i det britiske samfund slap afsted med så omfattende misbrug i så lang tid – og hvorfor ingen for alvor udviste viljen til at stoppe ham.

Se traileren her.

Titel: Jimmy Savile: A British Horror Story / Premiere på Netflix 6. april

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job