International kvantecomputervirksomhed køber dansk firma: Målet er at skabe kvantecomputere til alle industrier

Amerikansk-israelske Quantum Machines har købt det danske kvantecomputerselskab Qdevil.

Artikel top billede

Det danske firma Qdevil, som arbejder med kvantecomputere er blevet købt af en af de internationale spillere på markedet – nemlig Amerikansk-israelske Quantum Machines.

Det oplyser partnerne i en pressemeddelelse.

"Vi er glade for at blive en del af Quantum Machines, en virksomhed, hvis mission og mål passer perfekt til vores. Sammen vil vi fortsætte med at videreudvikle kvanteklyngen i Danmark og levere revolutionerende teknologier, der vil gøre det gnidningsfrit for virksomheder, der udvikler quantum computere at realisere potentialet i deres QPU'er," udtaler Jonatan Kutchinsky, som er CEO i Qdevil, meddelelsen.

Qdevil blev stiftet i 2016, som et spin-out fra Niels Bohr Instituttets Center for Quantum Devices. Selskabet har mere end 230 kunder i 24 lande.

Quantum Machines er kendt for at have udviklet platformen Quantum Orchestration Platform (QOP) for kontrolsystemer til kvantecomputere.

"Tilføjelsen af deres unikke ekspertise inden for auxiliary electronics og kvante-hardware er et naturligt match til vores team og vil hjælpe os med at fortsætte med at accelerere realiseringen af brugbare kvantecomputere, som er disruptive og brugbare i alle industrier," siger Dr. Itamar Sivan, som er Co-founder og CEO i Quantum Machines, i meddelelsen om opkøbet.

Aftalen afventer godkendelse fra Erhvervsstyrelsen, da den vedrører kritisk teknologi, fremgår det af meddelelsen.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S