International kvantecomputervirksomhed køber dansk firma: Målet er at skabe kvantecomputere til alle industrier

Amerikansk-israelske Quantum Machines har købt det danske kvantecomputerselskab Qdevil.

Artikel top billede

Det danske firma Qdevil, som arbejder med kvantecomputere er blevet købt af en af de internationale spillere på markedet – nemlig Amerikansk-israelske Quantum Machines.

Det oplyser partnerne i en pressemeddelelse.

"Vi er glade for at blive en del af Quantum Machines, en virksomhed, hvis mission og mål passer perfekt til vores. Sammen vil vi fortsætte med at videreudvikle kvanteklyngen i Danmark og levere revolutionerende teknologier, der vil gøre det gnidningsfrit for virksomheder, der udvikler quantum computere at realisere potentialet i deres QPU'er," udtaler Jonatan Kutchinsky, som er CEO i Qdevil, meddelelsen.

Qdevil blev stiftet i 2016, som et spin-out fra Niels Bohr Instituttets Center for Quantum Devices. Selskabet har mere end 230 kunder i 24 lande.

Quantum Machines er kendt for at have udviklet platformen Quantum Orchestration Platform (QOP) for kontrolsystemer til kvantecomputere.

"Tilføjelsen af deres unikke ekspertise inden for auxiliary electronics og kvante-hardware er et naturligt match til vores team og vil hjælpe os med at fortsætte med at accelerere realiseringen af brugbare kvantecomputere, som er disruptive og brugbare i alle industrier," siger Dr. Itamar Sivan, som er Co-founder og CEO i Quantum Machines, i meddelelsen om opkøbet.

Aftalen afventer godkendelse fra Erhvervsstyrelsen, da den vedrører kritisk teknologi, fremgår det af meddelelsen.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos