International kvantecomputervirksomhed køber dansk firma: Målet er at skabe kvantecomputere til alle industrier

Amerikansk-israelske Quantum Machines har købt det danske kvantecomputerselskab Qdevil.

Artikel top billede

Det danske firma Qdevil, som arbejder med kvantecomputere er blevet købt af en af de internationale spillere på markedet – nemlig Amerikansk-israelske Quantum Machines.

Det oplyser partnerne i en pressemeddelelse.

"Vi er glade for at blive en del af Quantum Machines, en virksomhed, hvis mission og mål passer perfekt til vores. Sammen vil vi fortsætte med at videreudvikle kvanteklyngen i Danmark og levere revolutionerende teknologier, der vil gøre det gnidningsfrit for virksomheder, der udvikler quantum computere at realisere potentialet i deres QPU'er," udtaler Jonatan Kutchinsky, som er CEO i Qdevil, meddelelsen.

Qdevil blev stiftet i 2016, som et spin-out fra Niels Bohr Instituttets Center for Quantum Devices. Selskabet har mere end 230 kunder i 24 lande.

Quantum Machines er kendt for at have udviklet platformen Quantum Orchestration Platform (QOP) for kontrolsystemer til kvantecomputere.

"Tilføjelsen af deres unikke ekspertise inden for auxiliary electronics og kvante-hardware er et naturligt match til vores team og vil hjælpe os med at fortsætte med at accelerere realiseringen af brugbare kvantecomputere, som er disruptive og brugbare i alle industrier," siger Dr. Itamar Sivan, som er Co-founder og CEO i Quantum Machines, i meddelelsen om opkøbet.

Aftalen afventer godkendelse fra Erhvervsstyrelsen, da den vedrører kritisk teknologi, fremgår det af meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks