International kvantecomputervirksomhed køber dansk firma: Målet er at skabe kvantecomputere til alle industrier

Amerikansk-israelske Quantum Machines har købt det danske kvantecomputerselskab Qdevil.

Artikel top billede

Det danske firma Qdevil, som arbejder med kvantecomputere er blevet købt af en af de internationale spillere på markedet – nemlig Amerikansk-israelske Quantum Machines.

Det oplyser partnerne i en pressemeddelelse.

"Vi er glade for at blive en del af Quantum Machines, en virksomhed, hvis mission og mål passer perfekt til vores. Sammen vil vi fortsætte med at videreudvikle kvanteklyngen i Danmark og levere revolutionerende teknologier, der vil gøre det gnidningsfrit for virksomheder, der udvikler quantum computere at realisere potentialet i deres QPU'er," udtaler Jonatan Kutchinsky, som er CEO i Qdevil, meddelelsen.

Qdevil blev stiftet i 2016, som et spin-out fra Niels Bohr Instituttets Center for Quantum Devices. Selskabet har mere end 230 kunder i 24 lande.

Quantum Machines er kendt for at have udviklet platformen Quantum Orchestration Platform (QOP) for kontrolsystemer til kvantecomputere.

"Tilføjelsen af deres unikke ekspertise inden for auxiliary electronics og kvante-hardware er et naturligt match til vores team og vil hjælpe os med at fortsætte med at accelerere realiseringen af brugbare kvantecomputere, som er disruptive og brugbare i alle industrier," siger Dr. Itamar Sivan, som er Co-founder og CEO i Quantum Machines, i meddelelsen om opkøbet.

Aftalen afventer godkendelse fra Erhvervsstyrelsen, da den vedrører kritisk teknologi, fremgår det af meddelelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo