Ups: Facebook og Apple snydt til at udlevere kundedata til hackere i forklædning

Apple og Facebooks moderselskab Meta er ved en fejl kommet til at udlevere kundedata til hackere, der gav sig ud for at være politi-folk. Teenagere mistænkes for at stå bag.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Apple og Meta - Facebooks moderselskab - har udleveret kundedata til hackere, som gav sig ud for at være politifolk.

De amerikanske selskaber samarbejder typisk med de amerikanske myndigheder, som har forskellige muligheder for at få udleveret data i deres efterforskning af forbrydelser.

Og det var nøjagtigt det, som de pågældende hackere gjorde med en såkaldt ‘emergency data request.’

Det fik ifølge Bloomberg Apple og Meta til at udlevere oplysninger om eksempelvis kundernes adresser, telefonnumre og IP-adresser.

Normalt kræver det en dommerkendelse at få udleveret denne type data. Det gælder dog ikke ‘emergency request,’ som afleveres direkte til selskaberne.

Ifølge Bloomberg modtog også Snap en henvendelse fra de pågældende hackere. Bloomberg ved ikke, om Snap udleverede data på den baggrund.

Sikkerhedseksperter vurderer, at nogle af hackerne er amerikanske eller britiske teenagere. De mistænker blandt andet Lapsus$-teenagerne for at stå bag henvendelserne.

Ifølge Bloomberg så anmodningerne om udlevering af kundedata meget virkelighedstro ud.

De indeholdte blandt andet underskrifter og lignende fra både fiktive og virkelige politi-folk og var nøjagtigte kopier af de formelle dokumenter, som hackerne kan have fået fingrene i ved at hacke forskellige myndigheder i det skjulte.

Apple og Meta modtager typisk tusindvis af emergency requests årligt fra myndigheder i mange lande.

Ifølge Bloomberg kan det være en ret kompliceret proces at håndtere disse anmodninger, som i form og indhold kan variere meget.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job