Ups: Facebook og Apple snydt til at udlevere kundedata til hackere i forklædning

Apple og Facebooks moderselskab Meta er ved en fejl kommet til at udlevere kundedata til hackere, der gav sig ud for at være politi-folk. Teenagere mistænkes for at stå bag.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Apple og Meta - Facebooks moderselskab - har udleveret kundedata til hackere, som gav sig ud for at være politifolk.

De amerikanske selskaber samarbejder typisk med de amerikanske myndigheder, som har forskellige muligheder for at få udleveret data i deres efterforskning af forbrydelser.

Og det var nøjagtigt det, som de pågældende hackere gjorde med en såkaldt ‘emergency data request.’

Det fik ifølge Bloomberg Apple og Meta til at udlevere oplysninger om eksempelvis kundernes adresser, telefonnumre og IP-adresser.

Normalt kræver det en dommerkendelse at få udleveret denne type data. Det gælder dog ikke ‘emergency request,’ som afleveres direkte til selskaberne.

Ifølge Bloomberg modtog også Snap en henvendelse fra de pågældende hackere. Bloomberg ved ikke, om Snap udleverede data på den baggrund.

Sikkerhedseksperter vurderer, at nogle af hackerne er amerikanske eller britiske teenagere. De mistænker blandt andet Lapsus$-teenagerne for at stå bag henvendelserne.

Ifølge Bloomberg så anmodningerne om udlevering af kundedata meget virkelighedstro ud.

De indeholdte blandt andet underskrifter og lignende fra både fiktive og virkelige politi-folk og var nøjagtigte kopier af de formelle dokumenter, som hackerne kan have fået fingrene i ved at hacke forskellige myndigheder i det skjulte.

Apple og Meta modtager typisk tusindvis af emergency requests årligt fra myndigheder i mange lande.

Ifølge Bloomberg kan det være en ret kompliceret proces at håndtere disse anmodninger, som i form og indhold kan variere meget.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S