Elon Musk køber 9,2 procent af Twitter for næsten 20 milliarder kroner - aktiekurs buldrer i vejret

Elon Musk køber 9,2 procent af aktierne i Twitter. Aktiekursen buldrer i vejret.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Multi-milliardæren Elon Musk har købt massivt op af Twitter-aktier, og det får nu aktiekursen til at buldre i vejret.

Det store opkøb af 9,2 procent af aktiekapitalen betyder, at Elon Musk nu pludselig er den største aktionær i Twitter ud over grundlæggere og ledelse.

Ifølge en ny registrering hos det amerikanske finanstilsyn ejer Elon Musk knap 73,5 millioner aktier i Twitter - helt bestemt af 73.486.938 styk.

De har en samlet værdi på 2,89 milliarder dollar - omkring 19,9 milliarder kroner.

Twitters aktiekurs buldrer lige nu i vejret i kølvandet på, at nyheden er kommet frem. Kursen er i alene i de seneste timer steget med 25 procent.

Det er kun et par uger siden, at Elon Musk i skarpe vendinger kritiserede Twitter for at hindre ytringsfrihed [‘free speech,’ red]. Han er en af Twitters store navne med mere end 80 millioner følgere, og hans opslag på det sociale medie vække ofte opsigt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS