Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk stryger ind i Twitters bestyrelse

Den amerikanske entreprenør og rigmand Elon Musk bliver meldt ind i Twitters bestyrelse efter kæmpe opkøb.

Der skulle ikke gå meget mere end et døgn efter, at rigmanden og entreprenøren Elon Musk masseopkøb af Twitter-aktier før det udløste en toppost i Twitters bestyrelse.

Det skriver nyhedsmediet Reuters.

Først på ugen blev det offentliggjort at Elon Musk købte sig til næsten en tiendedel af Twitters aktier for knap 20 milliarder kroner.

I dag byder Twitters administrerende direktør Parag Agrawal nu rigmanden velkommen til bestyrelsen.

”Han er både en passioneret tilhænger og kritiker af tjenesten, hvilket er præcist det vi har brug for hos @Twitter, og i bestyrelsen, for at styrke os på den lange bane,” lyder velkomsten på det sociale nyhedsmedie.

Efter opkøbet har Elon Musk plæderet for, at Twitter skak indføre en redigeringsknap til mediet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere