Når AI bliver lidt for snedig: Tre intellektuelle sværvægtere lægger arm med teknologien

Bog: I The Age of AI and Our Human Future giver Henry Kissinger, Eric Schmidt og Daniel Huttenlocher fra MIT deres bud på muligheder og reelle risici ved kunstig intelligens og på, hvordan man bør tackle teknologien.

Artikel top billede

(Foto: Presse)

AI har længe været mere end bare blot et luftkastel, og elementer af teknologien er som bekendt integreret i mange af de apps, services og hardwareprodukter, vi bruger hver eneste dag.

Og når selvlærende algoritmer rutinemæssigt vinder over stormestre i skak eller selv finder nye veje til at analysere komplekse molekylestrukturer, så begynder det at ligne noget.

Det er blandt perspektiverne, som tre intellektuelle supersværvægtere tager livtag med i bogen The Age of AI and Our Human Future.

Men forfatterne – tidligere amerikansk denrigsminister Henry Kissinger, forhenværende Google-topchef Eric Schmidt og Daniel Huttenlocher fra MIT Schwarzman College of Computing – advarer også mod de risici, som omfattende brug af stadig mere kapable og selvstændige AI’er indebærer.

For selv hvis man ser bort fra de allermest alarmistiske scenarier – herunder at hele hære af blodtørstige Terminators af egen drift begynder gøre kål på menneskeheden – så er der helt reelle faremomenter at tage hensyn til.

For på den ene side åbner det spændende perspektiver, når robotstyrede jagerfly begynder at vinde simulerede dogfights over deres menneskelige kolleger. På den anden side er det også lidt bekymrende.

Bogen giver bl.a. en hurtig tur i helikopterperspektiv over AI og de primære områder, hvor AI anvendes i dag; fra målrettet anvendelse indenfor alt fra sociale medier, forbrugerelektronik og overvågning til militære sammenhænge og koncentrationen af teknologi, viden og magt hos globale megacorporations.

Den kommer også omkring muligheden for, at der en dag udvikles en egentlig generel AI med mange af de samme egenskaber, som vi mennesker har.

Samlet mener forfatterne, at udviklingen sætter streg under behovet for at danne en ekspertkommision med andet end retten til at pippe lidt, når Big Tech endnu en gang stikker næsen lidt for langt frem.

Titel: The Age of AI: And Our Human Future
Forfattere: Henry Kissinger, Eric Schmidt og Daniel Huttenlocher

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job