Manglen på microchips har "sandsynligvis" taget et helt procentpoint af USA's BNP

Det ser sort ud lige nu for USA på chip-området. På en hemmelig briefing i Det Hvide Hus konstateredes det, at manglen på microchips kan slå dybe skader i USA's økonomi.

Artikel top billede

Efter en hemmelig briefing for amerikanske lovgivere om USA's økonomi på microchip-området siger direktør for Det Nationale Økonomiske Råd i Det Hvide Hus, Brian Deese:

"Det bedste skøn er, at manglen på tilgængelige halvledere sandsynligvis tog et helt procentpoint af BNP i 2021."

Det skriver Reuters.

Briefingen, der fandt sted mellem den amerikanske handelsminister Gina Raimondo, viceforsvarsminister Kathleen Hicks og national sikkerhedsrådgiver Jake Sullivan, fandt sted med det mål at diskutere behovet for at investere i halvledere fremstillet i USA samt forskning og udvikling af microchip.

Manglen på microchips - eller halvledere - har sat flere industrier i stå, herunder bil- og teknologi-industrien, som flere steder har været nødt til at nedskallere produktionen.

"En væsentlig afbrydelse af vores forsyning af halvledere kan forårsage historisk skade på den amerikanske økonomi - skader, der er langt større end virkningen af ​​chipsmangel på den amerikanske bilindustri lige nu - og ville underbyde vores teknologiske konkurrenceevne og militære fordele i forhold til modstandere globalt," udtaleles det i en officel meddelelse fra Det Hvide Hus.

Det Hvide Hus har presset Kongressen til at godkende amerikanske tilskud til fremstilling af halvlederchips efter måneders diskussioner.

Senatet vedtog først 52 milliarder dollars i chips-finansiering i juni, der også godkendte 190 milliarder dollars til at styrke amerikansk teknologi og forskning til at konkurrere med Kina.

Repræsentanternes Hus vedtog sin version i begyndelsen af ​​februar.

Biden-administrationen bemærker, at USA producerede næsten 40 procent af alle chips i 1990, mens det i dag kun tegner sig for 12 procent af den globale produktion.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job