Manglen på microchips har "sandsynligvis" taget et helt procentpoint af USA's BNP

Det ser sort ud lige nu for USA på chip-området. På en hemmelig briefing i Det Hvide Hus konstateredes det, at manglen på microchips kan slå dybe skader i USA's økonomi.

Artikel top billede

Efter en hemmelig briefing for amerikanske lovgivere om USA's økonomi på microchip-området siger direktør for Det Nationale Økonomiske Råd i Det Hvide Hus, Brian Deese:

"Det bedste skøn er, at manglen på tilgængelige halvledere sandsynligvis tog et helt procentpoint af BNP i 2021."

Det skriver Reuters.

Briefingen, der fandt sted mellem den amerikanske handelsminister Gina Raimondo, viceforsvarsminister Kathleen Hicks og national sikkerhedsrådgiver Jake Sullivan, fandt sted med det mål at diskutere behovet for at investere i halvledere fremstillet i USA samt forskning og udvikling af microchip.

Manglen på microchips - eller halvledere - har sat flere industrier i stå, herunder bil- og teknologi-industrien, som flere steder har været nødt til at nedskallere produktionen.

"En væsentlig afbrydelse af vores forsyning af halvledere kan forårsage historisk skade på den amerikanske økonomi - skader, der er langt større end virkningen af ​​chipsmangel på den amerikanske bilindustri lige nu - og ville underbyde vores teknologiske konkurrenceevne og militære fordele i forhold til modstandere globalt," udtaleles det i en officel meddelelse fra Det Hvide Hus.

Det Hvide Hus har presset Kongressen til at godkende amerikanske tilskud til fremstilling af halvlederchips efter måneders diskussioner.

Senatet vedtog først 52 milliarder dollars i chips-finansiering i juni, der også godkendte 190 milliarder dollars til at styrke amerikansk teknologi og forskning til at konkurrere med Kina.

Repræsentanternes Hus vedtog sin version i begyndelsen af ​​februar.

Biden-administrationen bemærker, at USA producerede næsten 40 procent af alle chips i 1990, mens det i dag kun tegner sig for 12 procent af den globale produktion.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks