FBI fravrister flere tusind enheder fra russiske hackere før de blev til botnet

Flere tusind enheder er reddet fra at blive et russisk botnet i Ruslands militærs besiddelse. Det meddeler amerikanske FBI efter aktion.

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Den amerikanske sikkerhedstjeneste FBI har trukket kontrollen over tusindvis af routere og firewall-enheder ud af hænderne russiske militærhackere.

Ved at bruge den samme infrastruktur, som spioner i Moskva brugte til at kommunikere med de malware-inficerede enheder, er det lykkedes FBI at forhindre de russiske hacker i at bruge de mange enheder til at mobilisere et botnet.

Det skriver Reuters.

Det målrettede botnet blev kontrolleret gennem malware kaldet Cyclops Blink, som er en malware, der tidligere på året af flere agenture blev tilskrevet den russiske statsstøttede hackergruppe Sandworm.

Cyclops Blink blev designet specifikt til at kapre enheder lavet af WatchGuard Technologies og ASUSTeK Computer - eller Asus.

WatchGuard har bekræftet samarbejdet med det amerikanske justitsministerie om at forstyrre dette botnet. Asus har endnu ikke svaret på Reuters henvendelse.

Om aktionen fortæller FBI-direktøren Chris Wray:

"Vi fjernede malware fra enheder, der bruges af tusindvis af for det meste små virksomheder til netværkssikkerhed over hele verden."

"Vi lukkede døren, som russerne havde brugt til at komme ind i dem."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S