FBI fravrister flere tusind enheder fra russiske hackere før de blev til botnet

Flere tusind enheder er reddet fra at blive et russisk botnet i Ruslands militærs besiddelse. Det meddeler amerikanske FBI efter aktion.

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Den amerikanske sikkerhedstjeneste FBI har trukket kontrollen over tusindvis af routere og firewall-enheder ud af hænderne russiske militærhackere.

Ved at bruge den samme infrastruktur, som spioner i Moskva brugte til at kommunikere med de malware-inficerede enheder, er det lykkedes FBI at forhindre de russiske hacker i at bruge de mange enheder til at mobilisere et botnet.

Det skriver Reuters.

Det målrettede botnet blev kontrolleret gennem malware kaldet Cyclops Blink, som er en malware, der tidligere på året af flere agenture blev tilskrevet den russiske statsstøttede hackergruppe Sandworm.

Cyclops Blink blev designet specifikt til at kapre enheder lavet af WatchGuard Technologies og ASUSTeK Computer - eller Asus.

WatchGuard har bekræftet samarbejdet med det amerikanske justitsministerie om at forstyrre dette botnet. Asus har endnu ikke svaret på Reuters henvendelse.

Om aktionen fortæller FBI-direktøren Chris Wray:

"Vi fjernede malware fra enheder, der bruges af tusindvis af for det meste små virksomheder til netværkssikkerhed over hele verden."

"Vi lukkede døren, som russerne havde brugt til at komme ind i dem."

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S