FBI fravrister flere tusind enheder fra russiske hackere før de blev til botnet

Flere tusind enheder er reddet fra at blive et russisk botnet i Ruslands militærs besiddelse. Det meddeler amerikanske FBI efter aktion.

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Den amerikanske sikkerhedstjeneste FBI har trukket kontrollen over tusindvis af routere og firewall-enheder ud af hænderne russiske militærhackere.

Ved at bruge den samme infrastruktur, som spioner i Moskva brugte til at kommunikere med de malware-inficerede enheder, er det lykkedes FBI at forhindre de russiske hacker i at bruge de mange enheder til at mobilisere et botnet.

Det skriver Reuters.

Det målrettede botnet blev kontrolleret gennem malware kaldet Cyclops Blink, som er en malware, der tidligere på året af flere agenture blev tilskrevet den russiske statsstøttede hackergruppe Sandworm.

Cyclops Blink blev designet specifikt til at kapre enheder lavet af WatchGuard Technologies og ASUSTeK Computer - eller Asus.

WatchGuard har bekræftet samarbejdet med det amerikanske justitsministerie om at forstyrre dette botnet. Asus har endnu ikke svaret på Reuters henvendelse.

Om aktionen fortæller FBI-direktøren Chris Wray:

"Vi fjernede malware fra enheder, der bruges af tusindvis af for det meste små virksomheder til netværkssikkerhed over hele verden."

"Vi lukkede døren, som russerne havde brugt til at komme ind i dem."

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos