FBI fravrister flere tusind enheder fra russiske hackere før de blev til botnet

Flere tusind enheder er reddet fra at blive et russisk botnet i Ruslands militærs besiddelse. Det meddeler amerikanske FBI efter aktion.

Artikel top billede

(Foto: Nik Shuliahin)

Den amerikanske sikkerhedstjeneste FBI har trukket kontrollen over tusindvis af routere og firewall-enheder ud af hænderne russiske militærhackere.

Ved at bruge den samme infrastruktur, som spioner i Moskva brugte til at kommunikere med de malware-inficerede enheder, er det lykkedes FBI at forhindre de russiske hacker i at bruge de mange enheder til at mobilisere et botnet.

Det skriver Reuters.

Det målrettede botnet blev kontrolleret gennem malware kaldet Cyclops Blink, som er en malware, der tidligere på året af flere agenture blev tilskrevet den russiske statsstøttede hackergruppe Sandworm.

Cyclops Blink blev designet specifikt til at kapre enheder lavet af WatchGuard Technologies og ASUSTeK Computer - eller Asus.

WatchGuard har bekræftet samarbejdet med det amerikanske justitsministerie om at forstyrre dette botnet. Asus har endnu ikke svaret på Reuters henvendelse.

Om aktionen fortæller FBI-direktøren Chris Wray:

"Vi fjernede malware fra enheder, der bruges af tusindvis af for det meste små virksomheder til netværkssikkerhed over hele verden."

"Vi lukkede døren, som russerne havde brugt til at komme ind i dem."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S