Grønland ramt af cyberspionage: Blokerede for selvstyrets NemID og offentlige udbetalinger

Cyberspioner har ramt Grønland, hvor sikkerhedshændelsen har forårsaget forsinkelse i udbetalinger af offentlige ydelser, forhindring af politikernes demokratiske arbejde og nedlukning af brugen af NemID.

Artikel top billede

Efter et angreb af udenlandske hackere, der fik lagt Grønlands centraladministrations servere ned, er flere af det Grønlandske Selvstyres it-system igen oppe at køre.

Men "Vi genåbner, fordi der er renset og ikke længere er tegn på indtrængen. Men man kan jo aldrig garantere noget," lyder det fra Grønlands departementschef, Hans-Peder Barlach Christensen, om hændelsen.

Det skriver Berlingske.

Hacket, som stadig ikke er opklaret hvor kommer fra eller hvem, der står bag, forårsagede et sikkerhedsbrud, der fik selvstyrets it-afdeling til at lukke ned for al kommunikation ind og ud af Grønland fra centraladministrations servere.

Dette bevirkede blandt andet at den grønlandske befolkning i en periode ikke har kunne bruge NemID, og at de grønlandske kommuner ikke kunne udbetale offentlige ydelser til borgere.

Desuden forhindrede det det grønlandske parlament i at udføre sit demokratiske arbejde.

Vejen tilbage til internettet er sket gradvist, og det er stadig en midlertidig kommune-hjemmeside, som borgere må benytte sig af efter bruddet.

De it-kriminelle var nået helt ind selvstyrets servere, men hvad bagmændene nøjagtigt har foretaget sig vil departementschefen ikke ud med.

"Jeg vil ikke oplyse, hvor hackerne har været, for det ville jo være at fortælle fjenden, hvad jeg ved. Men de har været inde, og de har været inde i sådan en grad, at vi var nødt til at lukke forbindelsen til vores servere ind og ud af landet," siger Hans-Peder Barlach Christensen.

Som det ser ud nu, er er tegn på, at der er tale om cyberspionage, hvor målet er at kigge med i dokumenter og fortrolig data.

Forsvarets Efterretningstjeneste og Center for Cybersikkerhed er involveret i håndteringen af hændelsen.

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network