Grønland ramt af cyberspionage: Blokerede for selvstyrets NemID og offentlige udbetalinger

Cyberspioner har ramt Grønland, hvor sikkerhedshændelsen har forårsaget forsinkelse i udbetalinger af offentlige ydelser, forhindring af politikernes demokratiske arbejde og nedlukning af brugen af NemID.

Artikel top billede

Efter et angreb af udenlandske hackere, der fik lagt Grønlands centraladministrations servere ned, er flere af det Grønlandske Selvstyres it-system igen oppe at køre.

Men "Vi genåbner, fordi der er renset og ikke længere er tegn på indtrængen. Men man kan jo aldrig garantere noget," lyder det fra Grønlands departementschef, Hans-Peder Barlach Christensen, om hændelsen.

Det skriver Berlingske.

Hacket, som stadig ikke er opklaret hvor kommer fra eller hvem, der står bag, forårsagede et sikkerhedsbrud, der fik selvstyrets it-afdeling til at lukke ned for al kommunikation ind og ud af Grønland fra centraladministrations servere.

Dette bevirkede blandt andet at den grønlandske befolkning i en periode ikke har kunne bruge NemID, og at de grønlandske kommuner ikke kunne udbetale offentlige ydelser til borgere.

Desuden forhindrede det det grønlandske parlament i at udføre sit demokratiske arbejde.

Vejen tilbage til internettet er sket gradvist, og det er stadig en midlertidig kommune-hjemmeside, som borgere må benytte sig af efter bruddet.

De it-kriminelle var nået helt ind selvstyrets servere, men hvad bagmændene nøjagtigt har foretaget sig vil departementschefen ikke ud med.

"Jeg vil ikke oplyse, hvor hackerne har været, for det ville jo være at fortælle fjenden, hvad jeg ved. Men de har været inde, og de har været inde i sådan en grad, at vi var nødt til at lukke forbindelsen til vores servere ind og ud af landet," siger Hans-Peder Barlach Christensen.

Som det ser ud nu, er er tegn på, at der er tale om cyberspionage, hvor målet er at kigge med i dokumenter og fortrolig data.

Forsvarets Efterretningstjeneste og Center for Cybersikkerhed er involveret i håndteringen af hændelsen.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S