Grønland ramt af cyberspionage: Blokerede for selvstyrets NemID og offentlige udbetalinger

Cyberspioner har ramt Grønland, hvor sikkerhedshændelsen har forårsaget forsinkelse i udbetalinger af offentlige ydelser, forhindring af politikernes demokratiske arbejde og nedlukning af brugen af NemID.

Artikel top billede

Efter et angreb af udenlandske hackere, der fik lagt Grønlands centraladministrations servere ned, er flere af det Grønlandske Selvstyres it-system igen oppe at køre.

Men "Vi genåbner, fordi der er renset og ikke længere er tegn på indtrængen. Men man kan jo aldrig garantere noget," lyder det fra Grønlands departementschef, Hans-Peder Barlach Christensen, om hændelsen.

Det skriver Berlingske.

Hacket, som stadig ikke er opklaret hvor kommer fra eller hvem, der står bag, forårsagede et sikkerhedsbrud, der fik selvstyrets it-afdeling til at lukke ned for al kommunikation ind og ud af Grønland fra centraladministrations servere.

Dette bevirkede blandt andet at den grønlandske befolkning i en periode ikke har kunne bruge NemID, og at de grønlandske kommuner ikke kunne udbetale offentlige ydelser til borgere.

Desuden forhindrede det det grønlandske parlament i at udføre sit demokratiske arbejde.

Vejen tilbage til internettet er sket gradvist, og det er stadig en midlertidig kommune-hjemmeside, som borgere må benytte sig af efter bruddet.

De it-kriminelle var nået helt ind selvstyrets servere, men hvad bagmændene nøjagtigt har foretaget sig vil departementschefen ikke ud med.

"Jeg vil ikke oplyse, hvor hackerne har været, for det ville jo være at fortælle fjenden, hvad jeg ved. Men de har været inde, og de har været inde i sådan en grad, at vi var nødt til at lukke forbindelsen til vores servere ind og ud af landet," siger Hans-Peder Barlach Christensen.

Som det ser ud nu, er er tegn på, at der er tale om cyberspionage, hvor målet er at kigge med i dokumenter og fortrolig data.

Forsvarets Efterretningstjeneste og Center for Cybersikkerhed er involveret i håndteringen af hændelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse