Grønland ramt af cyberspionage: Blokerede for selvstyrets NemID og offentlige udbetalinger

Cyberspioner har ramt Grønland, hvor sikkerhedshændelsen har forårsaget forsinkelse i udbetalinger af offentlige ydelser, forhindring af politikernes demokratiske arbejde og nedlukning af brugen af NemID.

Artikel top billede

Efter et angreb af udenlandske hackere, der fik lagt Grønlands centraladministrations servere ned, er flere af det Grønlandske Selvstyres it-system igen oppe at køre.

Men "Vi genåbner, fordi der er renset og ikke længere er tegn på indtrængen. Men man kan jo aldrig garantere noget," lyder det fra Grønlands departementschef, Hans-Peder Barlach Christensen, om hændelsen.

Det skriver Berlingske.

Hacket, som stadig ikke er opklaret hvor kommer fra eller hvem, der står bag, forårsagede et sikkerhedsbrud, der fik selvstyrets it-afdeling til at lukke ned for al kommunikation ind og ud af Grønland fra centraladministrations servere.

Dette bevirkede blandt andet at den grønlandske befolkning i en periode ikke har kunne bruge NemID, og at de grønlandske kommuner ikke kunne udbetale offentlige ydelser til borgere.

Desuden forhindrede det det grønlandske parlament i at udføre sit demokratiske arbejde.

Vejen tilbage til internettet er sket gradvist, og det er stadig en midlertidig kommune-hjemmeside, som borgere må benytte sig af efter bruddet.

De it-kriminelle var nået helt ind selvstyrets servere, men hvad bagmændene nøjagtigt har foretaget sig vil departementschefen ikke ud med.

"Jeg vil ikke oplyse, hvor hackerne har været, for det ville jo være at fortælle fjenden, hvad jeg ved. Men de har været inde, og de har været inde i sådan en grad, at vi var nødt til at lukke forbindelsen til vores servere ind og ud af landet," siger Hans-Peder Barlach Christensen.

Som det ser ud nu, er er tegn på, at der er tale om cyberspionage, hvor målet er at kigge med i dokumenter og fortrolig data.

Forsvarets Efterretningstjeneste og Center for Cybersikkerhed er involveret i håndteringen af hændelsen.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect