Mød hekse, klap en kampvogn og hils på kongehusets hvide heste

Museerne er vågnet op efter den ufrivillige coronadvale og har masser af familiearrangementer i påsken.

Artikel top billede

De danske museer har haft nogle lidt trælse år under corona – selv i det omfang de overhovedet måtte holde åbent.

Til gengæld har de haft god tid til at planlægge udstillinger og aktiviteter, og mange har særlige påskearrangementer for at trække familierne til.

På Krigsmuseet er der for eksempel kampvognstema hen over påsken. Her kan man – desværre en smule aktuelt – høre og tale om, hvordan moderne kampvogne fungerer.

Men man kan også selv køre fjernstyrede tanks samt opleve en vaskeægte Leopard 1 af samme type, der uddelte bøllebank i den eksjugoslaviske borgerkrig.

Læs mere om påske på Krigsmuseet her.

Christiansborg er mest kendt som hjem for Folketinget.

Men under den enorme bygning findes stadig rester af det oprindelige slot, der i påsken blandt andet rummer en flot udstilling af monstre fremstillet af Shane Brox.

Her kan man opleve Kraken og andre dystre skabninger på udstillingen ”Monster - stygge skabninger med store følelser.”

Lige i nabolaget ved Christiansborg Ridebane er også De Kongelige Stalde, som nu åbner for offentligheden efter en forlænget vinterferie.

Her har været heste siden 1780, og staldfløjene har overlevet hele to slotsbrande. I påskedagene kan man se de gamle bygninger og hilse på dronningens hvide heste.

Der er mere information om påskearrangementerne på Christiansborg her.

I den mere uhyggelige afdeling kan man på Nationalmuseets natunivers lære om nogle af de virkelig grumme væsener, der huserede i gamle dages historiefortællinger omkring kaminen.

Både helhesten, gravsoen, lygtemanden og maren var altid en god historie værd.

Samtidig var de velegnede til at skræmme nysgerrige børn fra at drage alt for langt ud i den mørke skov eller lege ved åen, stikke spaden i den gamle gravhøj eller vandre ind i jættestuen for at se, om de døde er hjemme.

Nationalmuseet har også hekseværksted, hvor man lære om hvid magi og lave amuletter til beskyttelse mod ondskaben. Bare for alle tilfældes skyld.

Læs mere om aktiviteterne på Nationalmuseet her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job