Mød hekse, klap en kampvogn og hils på kongehusets hvide heste

Museerne er vågnet op efter den ufrivillige coronadvale og har masser af familiearrangementer i påsken.

Artikel top billede

De danske museer har haft nogle lidt trælse år under corona – selv i det omfang de overhovedet måtte holde åbent.

Til gengæld har de haft god tid til at planlægge udstillinger og aktiviteter, og mange har særlige påskearrangementer for at trække familierne til.

På Krigsmuseet er der for eksempel kampvognstema hen over påsken. Her kan man – desværre en smule aktuelt – høre og tale om, hvordan moderne kampvogne fungerer.

Men man kan også selv køre fjernstyrede tanks samt opleve en vaskeægte Leopard 1 af samme type, der uddelte bøllebank i den eksjugoslaviske borgerkrig.

Læs mere om påske på Krigsmuseet her.

Christiansborg er mest kendt som hjem for Folketinget.

Men under den enorme bygning findes stadig rester af det oprindelige slot, der i påsken blandt andet rummer en flot udstilling af monstre fremstillet af Shane Brox.

Her kan man opleve Kraken og andre dystre skabninger på udstillingen ”Monster - stygge skabninger med store følelser.”

Lige i nabolaget ved Christiansborg Ridebane er også De Kongelige Stalde, som nu åbner for offentligheden efter en forlænget vinterferie.

Her har været heste siden 1780, og staldfløjene har overlevet hele to slotsbrande. I påskedagene kan man se de gamle bygninger og hilse på dronningens hvide heste.

Der er mere information om påskearrangementerne på Christiansborg her.

I den mere uhyggelige afdeling kan man på Nationalmuseets natunivers lære om nogle af de virkelig grumme væsener, der huserede i gamle dages historiefortællinger omkring kaminen.

Både helhesten, gravsoen, lygtemanden og maren var altid en god historie værd.

Samtidig var de velegnede til at skræmme nysgerrige børn fra at drage alt for langt ud i den mørke skov eller lege ved åen, stikke spaden i den gamle gravhøj eller vandre ind i jættestuen for at se, om de døde er hjemme.

Nationalmuseet har også hekseværksted, hvor man lære om hvid magi og lave amuletter til beskyttelse mod ondskaben. Bare for alle tilfældes skyld.

Læs mere om aktiviteterne på Nationalmuseet her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen