Hundredevis af brugere afskåret fra populære projektværktøjer: Atlassian ramt af opdateringskaos

Det kan tage op til to uger, før Atlassian kan få gendannet alle sine tjenester, der ved et uheld blev deaktiveret under en nylig opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Atlassian, der står populære projektstyringsværktøjer som Jira og Confluence, bebrejder en nylig opdatering for at have deaktiveret en hel række af selskabets cloud-services, der ind til videre skal have ramt omkring 400 kunder.

Det vil kunne tage op til to uger for Atlassian at rette op de kritiske fejl, lyder det senest fra selskabet ifølge Zdnet.

Atlassian har mobiliseret hundredvis af it-ingeniører for at få lappet hullerne, men redningsaktionen kan altså stadig tage flere uger.

"Vi gør alt, hvad der står i vores magt for at genoprette servicen så hurtigt som muligt, men på grund af kompleksiteten af ​​genopbygningsprocessen for hvert kundes-site, var vi ikke i stand til at bekræfte en mere fast ETA indtil nu," lyder det til Zdnet.

Atlassian anerkendte først udfaldet på sin statusside 5. april klokken 9:03 UTC. Her gør det amerikanske selskab det også klart, at det ikke har været udsat for et hackerangreb. I stedet skyldes problemet nylig vedligehold af kode.

De tjenester, der har været og er påvirket, omfatter Jira Software, Jira Work Management, Jira Service Management, Confluence, Opsgenie Cloud, Statuspage og Atlassian Access.

Pt. har Atlassian formået at genoprette funktionaliteten for 35 procent af de berørte brugere.

På verdensplan har Atlassian over 200.000 kunder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen