Hundredevis af brugere afskåret fra populære projektværktøjer: Atlassian ramt af opdateringskaos

Det kan tage op til to uger, før Atlassian kan få gendannet alle sine tjenester, der ved et uheld blev deaktiveret under en nylig opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Atlassian, der står populære projektstyringsværktøjer som Jira og Confluence, bebrejder en nylig opdatering for at have deaktiveret en hel række af selskabets cloud-services, der ind til videre skal have ramt omkring 400 kunder.

Det vil kunne tage op til to uger for Atlassian at rette op de kritiske fejl, lyder det senest fra selskabet ifølge Zdnet.

Atlassian har mobiliseret hundredvis af it-ingeniører for at få lappet hullerne, men redningsaktionen kan altså stadig tage flere uger.

"Vi gør alt, hvad der står i vores magt for at genoprette servicen så hurtigt som muligt, men på grund af kompleksiteten af ​​genopbygningsprocessen for hvert kundes-site, var vi ikke i stand til at bekræfte en mere fast ETA indtil nu," lyder det til Zdnet.

Atlassian anerkendte først udfaldet på sin statusside 5. april klokken 9:03 UTC. Her gør det amerikanske selskab det også klart, at det ikke har været udsat for et hackerangreb. I stedet skyldes problemet nylig vedligehold af kode.

De tjenester, der har været og er påvirket, omfatter Jira Software, Jira Work Management, Jira Service Management, Confluence, Opsgenie Cloud, Statuspage og Atlassian Access.

Pt. har Atlassian formået at genoprette funktionaliteten for 35 procent af de berørte brugere.

På verdensplan har Atlassian over 200.000 kunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics