Beskyldes for konkurrenceforvridning: Kan koste formue at skifte fra Microsofts cloud

Microsoft beskyldes for med stramme licenskrav at fastholde sine kunder i Azure med et jerngreb, der gør det meget dyrt at køre Microsofts software i konkurrenternes cloud-miljøer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om kritikken af Microsofts licens-betingelser.
629
3:15 min
Microsoft har i årevis undgået at blive involveret i de store monopol-sager i EU og USA, som i disse år strømmer ind over andre tech-giganter som Facebook, Amazon, Google og Apple.

Men det ændrer ikke på, at Microsoft udnytter sin tyngde i et marked til at modarbejde konkurrenterne i andre markeder.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job