Israelsk spyware fundet hos flere højtstående embedsmænd i EU

Sidste år var flere højtstående personer i EU-Kommissionen mål for israelsk designet spyware. Kommissionen blev opmærksom på risikoen, efter alarmerende besked fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Minimum fem højtstående embedsmænd i EU-Kommissionen, heriblandt EU-kommissær for retlige anliggender, Didier Reynders, har været mål for spyware designet af et israelsk overvågningsfirma.

Det skriver Reuters.

Spywaren blev identificeret sidste år, efter at Apple havde sendt en masseadvarsel til tusindvis af iPhone-brugere om, at de potentielt var udsat for spionage fra statssponsorerede aktører.

Apples advarsel udløste ifølge Reuters kilder øjeblikkelig bekymring i EU-Kommissionens tekniske afdeling, hvor man fulgte op med egne advarsler til flere højtstående embedsfolk om, at de potentielt kunne være mål for spyware.

Nu er det altså blevet bekræftet, at i hvert fald fem embedsfolk har været mål for spyware af israelsk oprindelse.

Reuters har ikke på baggrund af mundtlige og skriftlige kilder kunne afgøre, hvem der brugte det israelske spyware, om angrebene har været succesfulde eller hvad hackerne kan have fået adgang til.

Hverken EU-Kommissionen eller Apple har ønsket at kommenterer historien, skriver Reuters.

Ifølge mediet har sikkerhedsanalytikere kunnet konstatere, at modtagerne af advarslerne var blevet målrettet med spywaren ForcedEntry mellem februar og september 2021.

ForcedEnry er et stykke avanceret software, der blev udviklet af den israelske virksomhed NSO Group. Softwaren anvendes blandt andet af udenlandske efterretningstjenester til eksternt og usynligt at kunne tage kontrol over en iPhone.

I en erklæring til Reuters er meldingen dog fra NSO, at denne ikke er ansvarligt for hackerforsøgene, og at målretningen beskrevet af Reuters "ikke kunne være sket med NSO's værktøjer."

NSO er for nyligt blevet sortlistet i USA, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura