Israelsk spyware fundet hos flere højtstående embedsmænd i EU

Sidste år var flere højtstående personer i EU-Kommissionen mål for israelsk designet spyware. Kommissionen blev opmærksom på risikoen, efter alarmerende besked fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Minimum fem højtstående embedsmænd i EU-Kommissionen, heriblandt EU-kommissær for retlige anliggender, Didier Reynders, har været mål for spyware designet af et israelsk overvågningsfirma.

Det skriver Reuters.

Spywaren blev identificeret sidste år, efter at Apple havde sendt en masseadvarsel til tusindvis af iPhone-brugere om, at de potentielt var udsat for spionage fra statssponsorerede aktører.

Apples advarsel udløste ifølge Reuters kilder øjeblikkelig bekymring i EU-Kommissionens tekniske afdeling, hvor man fulgte op med egne advarsler til flere højtstående embedsfolk om, at de potentielt kunne være mål for spyware.

Nu er det altså blevet bekræftet, at i hvert fald fem embedsfolk har været mål for spyware af israelsk oprindelse.

Reuters har ikke på baggrund af mundtlige og skriftlige kilder kunne afgøre, hvem der brugte det israelske spyware, om angrebene har været succesfulde eller hvad hackerne kan have fået adgang til.

Hverken EU-Kommissionen eller Apple har ønsket at kommenterer historien, skriver Reuters.

Ifølge mediet har sikkerhedsanalytikere kunnet konstatere, at modtagerne af advarslerne var blevet målrettet med spywaren ForcedEntry mellem februar og september 2021.

ForcedEnry er et stykke avanceret software, der blev udviklet af den israelske virksomhed NSO Group. Softwaren anvendes blandt andet af udenlandske efterretningstjenester til eksternt og usynligt at kunne tage kontrol over en iPhone.

I en erklæring til Reuters er meldingen dog fra NSO, at denne ikke er ansvarligt for hackerforsøgene, og at målretningen beskrevet af Reuters "ikke kunne være sket med NSO's værktøjer."

NSO er for nyligt blevet sortlistet i USA, skriver Reuters.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse